שאלות רבות, תשובה אחת. "הם לא מתייחסים למחאות ברצינות ולא מאמינים כי בעקבותיהן יגיעו גם צעדים מעשיים"

שר העבודה והרווחה המעניק ללא הרף את "ההיתרים" לחילולי השבת הודיע בשבוע שעבר, כי המקסימום שעליו יסכים הינו "הסדר פשרה" שאותו הציע למפלגות החרדיות; ההצעה הצינית והדוקרת מדברת על פסק-זמן מוגבל "בתקופת החגים" בלבד, שידחה את ביצוע העבודות אך ורק בחודש זה, כאשר עבודות מסוג זה ימשיכו להתקיים בכל חודשי השנה, רח"ל. * והשאלות נוקבות איך יתכן שהשבת נהפכה ל"יום תחזוקה שבועי" רח"ל; הממשלה גם מתכוונת להתיר באופן רשמי קיום תחרויות המוניות בשבת, והשאלות הטורדניים והמעיקים עולם ללא הרף "למה נמשכת החרפה? מדוע מתייחסים ראשי השלטון בביטול לדרישות הללו? כיצד ייתכן הדבר שמנהיגי קואליציה ממשלתית הנשענת על הנציגות החרדית אינם חוששים לפעול בעזות מצח בענינים הפוגעים בציפור נפשו של כל יהודי מאמין?". האם ניאלץ לחזור ולהגיע למסקנה המפוכחת והמטלטלת, לפיה "התשובה, אין מנוס ממנה - הם לא מתייחסים למחאות ברצינות ולא מאמינים כי בעקבותיהן יגיעו גם צעדים מעשיים"? - מאמר המערכת בבטאון עולם התורה 'הפלס'

למרות כל התחינות וקריאות המחאה של בני עם מקדשי׳ שביעי המביעים את הדרישה הנחרצת לשים קץ לחילולי השבת הנעשים באופן שגרתי ע"י רכבת ישראל וחברות ציבוריות וממשלתיות נוספות, נמשכות ללא הרף העבודות הללו. רמיסת השבת-בצורה המונית ופומבית צפויה להימשך גם בשבת הקרובה בעבודות תשתית נרחבות לקראת שדרוג מסילות בקווים שונים והקמת תחנת רכבת חדשה במזכרת בתיה.
שר העבודה והרווחה המעניק ללא הרף את "ההיתרים" לחילולי השבת הודיע בשבוע שעבר, כי המקסימום שעליו יסכים הינו "הסדר פשרה" שאותו הציע למפלגות החרדיות; ההצעה הצינית והדוקרת מדברת על פסק-זמן מוגבל "בתקופת החגים" בלבד, שידחה את ביצוע העבודות אך ורק בחודש זה, כאשר עבודות מסוג זה ימשיכו להתקיים בכל חודשי השנה, רח"ל.
כידוע, ראשי המפלגות החרדיות כבר קיימו בענין זה סידרה של פגישות עם ראש הממשלה. הפגישות הסתיימו בהבטחות שונות שהתבדו בשטח, כאשר רמיסת השבת נמשכת במלוא חומרתה והגופים הממשלתיים הופכים אותה ל"יום תחזוקה שבועי" רח"ל.
נשאלת השאלה: למה נמשכת החרפה? מדוע מתייחסים ראשי השלטון בביטול לדרישות הללו? כיצד ייתכן הדבר שמנהיגי קואליציה ממשלתית הנשענת על הנציגות החרדית אינם חוששים לפעול בעזות מצח בענינים הפוגעים בציפור נפשו של כל יהודי מאמין ?
שאלה זו עולה גם בהקשרים נוספים. כידוע, ממשלה זו קיבלה החלטות חמורות הפוגעות בקדושת הכותל המערבי ויוצרות תקדים מסוכן של הכרה ב"זרמים הכפרניים". ראה"מ אף פיזר ללא הרף הצהרות אוהדות באוזני הכתות ההרסניות הללו. במקביל, גורמים ממשלתיים אחרים מצהירים ללא הרף על כוונתם לשנות את פני הציבור החרדי, להחדיר כיוונים חדשים בחינוך התורתי, להגביר גיוס חרדים וכו'. גם בענינים אלה נשמעים מפעם לפעם דברי מחאה והתנערות – אך השלטון אינו מתפעל ואינו נסוג מאומה מתוכניותיו ההרסניות, וכפי שהפרשנים הפוליטיים מגדירים זאת בסגנונם הזול: "הממשלה ׳לא סופרת׳ את הח"כים החרדיים".
אנו פטורים מלהגיש ניתוחים והסברים משלנו לתופעה זו, מכיוון שניתוח כזה כבר נעשה, בצורה בהירה וממצה. היה זה דווקא אחד הבטאונים המפלגתיים שהעניק את ההסבר, שחור על גבי לבן. לפני כשלושה חודשים הופיע בעתון ׳המודיע׳ מאמר מערכת ׳הד היום׳, תחת הכותרת "לנקוט בצעדים שיבינו שהמחאה היא רצינית". בין היתר נכתב באותו מאמר:
"נציגי ׳יהדות התורה׳ פנו ביום רביעי וביום חמישי אל משרד התחבורה ואל העומד בראשו בבקשה ובתחינה שיניחו לשבת קודש, ואל יבצעו ב׳כביש 20׳ עבודות שאין בהם כל חיוניות או דחיפות של פיקוח נפש – בעיצומה של שבת קודש. הם ביקשו משר התחבורה שיורה על אי ביצוע העבודות הללו ביום השבת. אולם הפניות הללו נפלו על אוזניים שאינן קשובות, והראיה מסתבר שהעבודות בוצעו כאילו דבר לא היה. מבחינתו של משרד התחבורה ׳עושים את השבת חול׳, רחמנא ליצלך. "אולם, בעוד את מסתת נפשו של שר התחבורה ואת אדישות הממשלה בכללותה, קשה לנתח. הרי שאת עצמנו אנו חייבים לבחון, ולברר היטב – מדוע המחאות אינן מניבות התחשבות; מדוע הכאב העמוק אינו נקלט ומדוע משרד התחבורה מתעלם מהן בהינף יד. מדוע שרי הממשלה אינם מבינים את המועקה, מדוע ראש הממשלה אינו פועל כדי שחילולי השבת הללו, ייפסקו".
"והתשובה, אין מנוס ממנה, הם לא מתייחסים למחאות ברצינות ולא מאמינים כי בעקבותיהן יגיעו גם צעדים מעשיים"… "חשבון הנפש אינו רק של הנציגות החרדית, אלא – ואולי יותר מכך – שלנו, כעיתון חרדי המייצג שומרי שבת ומקדשי שביעי, ואשר נקודה זו היא נקודת-לב של קוראיו הרבים הנאמנים. יתכן שגם אנחנו עוברים מדי מהר לסדר היום, מדווחים על האירועים, מביעים את המחאה – וממשיכים הלאה. זו מציאות שאינה יכולה להיות, לא מדובר ב׳מחאה׳ שאחריה לא אמור לבוא שינוי".
עד כאן דברים בשם אומרם, דברים כדרבנות שאין צורך להוסיף עליהם.
נציין רק שהעימותים בנושאים יסודיים הקשורים לרמיסת היהדות, הינם בעיצומם. בתקופה הקרובה יימשכו, כאמור, העבודות שהופכות את השבת ל"יום תחזוקה שבועי" רח"ל; הממשלה גם מתכוונת להתיר באופן רשמי קיום תחרויות בשבת; במקביל, הבג"ץ עומד להביע דעתו בשורה של נושאים, ביניהם שאלת "הכותל הרפורמי" ונושא גיוס בני הישיבות. השאלה המדאיגה היא, האם הציבור החרדי יחזור ויציג לעצמו את סימני השאלה הטורדניים והמעיקים שצוטטו לעיל: "מדוע המחאות אינן מניבות התחשבות; מדוע הכאב העמוק אינו נקלט ומתעלמים ממנו בהינף יד; מדוע שרי הממשלה אינם מבינים את המועקה".
והאם ניאלץ לחזור ולהגיע למסקנה המפוכחת והמטלטלת, לפיה "התשובה, אין מנוס ממנה – הם לא מתייחסים למחאות ברצינות ולא מאמינים כי בעקבותיהן יגיעו גם צעדים מעשיים".

השארת תגובה

שתף את הידיעה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן