חרדים מהגיוס, נאבקים על המסורת

כשבוחנים את צורת הסיקור האנטישמית על המאבק החרדי נגד חוק הגיוס, זה לא מפתיע שרוב הציבור החילוני מתנגד למחאה, ותופש אותה כקיצונית ולא לגיטימית. אבל חוק הגיוס החדש שנחקק בשנים האחרונות, מוגדר על-ידי התורה הקדושה כ"גזירת שמד", וניסיון לכפות עליהם לשנות את אורח חייהם. * תמלול כתבה שפורסמה באחד מכלי התקשורת הכלליים. משתתפים בכתבה. גבריאל סעדה, מפעיל 'אש ממזרח'; הרב צבי פרידמן, שזכה לשבת בכלא הצבאי למען שמו יתברך; אהרן, צעיר שהתפתה ונפל לצבא ולאחמ"כ ברח משם; ועו"ד נועה לוי מהוועד נגד עינויים

קריינות: כשבוחנים את כותרות החדשות על המאבק החרדי נגד חוק הגיוס, זה לא מפתיע שרוב הציבור החילוני מתנגד למחאה, ותופש אותה כקיצונית ולא לגיטימית. אבל חוק הגיוס החדש שנחקק בשנת 2014, נתפש על-ידי חלק מהחרדים כ"גזירת שמד", וניסיון לכפות עליהם לשנות את אורח חייהם.
גבריאל סעדה, מפעיל 'אש ממזרח', ברקע, משוחח בטלפון: הלו, שלום עליכם, הרב וייס? ביררתם על הנושא של העריקים ועל בת ישראל, על המידע הזה שהיה בלילה? אוקיי, בסדר, תודה רבה לכם. תודה רבה הרב.
גבריאל סעדה, מפעיל 'אש ממזרח': שלושים חבר'ה ובת ישראל, בחורה חרדית.
כתב: מה, נעצרו?
גבריאל סעדה, מפעיל 'אש ממזרח': כן
קריינות: גבריאל סעדה מאשקלון, פעיל מרכזי במאבק נגד חוק הגיוס החדש, מפעיל קו הסברה לציבור החרדי, שפועל כרדיו טלפוני כשר, דרכו הוא מנהל את מאבקו נגד גזירת הגיוס.
גבריאל סעדה, מפעיל 'אש ממזרח': גם הרבה עכשיו אנשים שישמעו את הכתבה הזאת, לא יבינו בכלל מה אני רוצה ועל מה אני נלחם. אנחנו פשוט נלחמים פה על הבית. הבן שלי לא מתאים למסגרת הזאת כי זה הרס לכל מה שאני עמלתי והזעתי במשך 18 שנה לילד, ואתם באים ופשוט חותכים את הכול מהשורש.
קריינות: צבי פרידמן, בחור ישיבה מבית שמש, ישב בכלא חודשיים כיוון שסרב להתגייס לצבא.
הרב צבי פרידמן: למה להישאר בישיבה ולא לצאת ולא להתגייס? זה פשוט כי אני יודע שאם אני אתגייס, אני יאבד לי כל הדרך, כל הדרך שהתחנכתי מאז שהייתי קטן, הכול ייהרס. ולא רק זה ייהרס, ייהרס הדורות הבאים שלי.
קריינות: שיעור העוני בחברה החרדית גבוה במיוחד ועומד על 52 אחוז לעומת 19 אחוז בכלל האוכלוסייה, מה שהופך הטבות כלכליות שהצבא מציע לאטרקטיביות במיוחד. וזה מה שהציעו לאהרון מההתנחלות החרדית הענייה מודיעין עילית. לאחר ביקור קצר בכלא, הצבא הציע לו לימודים ועבודה, מה ששכנע אותו להתגייס.
אהרון, חרדי שהתפתה ונפל לצבא, ולאחר שנוכח ברוע השורר שם ברח, מתראיין בפנים מוסתרות: אז בהתחלה באמת לא רציתי להתגייס ואפילו ישבתי בכלא כעשרה ימים, אבל לאחר מכן שכנעו אותי ואמרו לי שזה מסגרת שמותאמת לחרדים במיוחד, ואתה תקבל לימודים, ואתה תקבל הרבה הטבות. לא קיבלתי בסופו של דבר את מה שהבטיחו לי, והרמה של הדת באמת לא הייתה מספקת, אז נפרדתי מהצבא.
הרב צבי פרידמן: ישבתי עם חבר'ה שהיו בשחר, היו בנח"ל החרדי, היו בכל מיני מקומות. וכולם אמרו לי: אם אתה רוצה להישאר חרדי זה לא בשבילך. שבת, אין כמעט סיכוי לשמור שבת שם. הם אומרים שזה בלי בנות, שזה נפרד. זה לא נפרד, יש שם המון בנות.
קריינות: חוק הגיוס החדש קובע מכסות ויעדי גיוס לחרדים שגדלים משנה לשנה. אך ההסכמים הקואליציוניים עם ש"ס ויהדות התורה, משמרים את הפטור משירות לבני הישיבות החזקות והמקורבות למפלגות החרדיות. לעומתם, בני הישיבות שאינן מקורבות למפלגות החרדיות, בעיקר מעדות המזרח, מחוייבים להתגייס.
גבריאל סעדה, מפעיל 'אש ממזרח': קרוב ל-70, 80 אחוז מהבחורים שהצבא גייס אותם, הן בכפייה והן בפיתויים, זה מעדות המזרח. אתה מבין שהמדינה מבינה שהבטן הרכה זה אנחנו. אנחנו אלה שאף פעם לא מתקוממים, תמיד יושבים בשקט.
הרב צבי פרידמן: בגלל שהתחילו פה מלחמה איתנו, וגם עכשיו כשיש חוקים כאלה, אז פשוט אף אחד לא מתייצב, ופשוט משתדלים לא לשתף פעולה.
קריינות: לאחר שאהרון הבין שההבטחות של הצבא בנוגע לשמירה על אורח חייו הדתי לא התקיימו בפועל, הוא סרב להמשיך את שירותו ונשלח לכלא הצבאי. שם הוא הועבר לאגף הבידוד בשל סירובו ללבוש מדים.
אהרון: כשגררו אותי, אם אני לא טועה, בפעם הראשונה לבידוד, דרכו על הציצית שלי והיא נקרעה, לקח הרבה מאוד זמן, למרות שביקשתי, עד שהביאו לי ציצית חדשה.
קריינות: אהרון מנוע מלהרחיב על ההתעללות שעבר בבידוד מכיוון שהוא נמצא בהליך משפטי נגד הצבא ומיוצג על-ידי הוועד הציבורי נגד עינויים. עורכת הדין נועה לוי המייצגת את אהרון, מלווה מספר מקרים של התעללות בבתי הכלא ואלימות משטרתית כלפי חרדים.
עו"ד נועה לוי, הוועד הציבורי נגד עינויים: אדיר מלכה, מפקד מחלקה בכלא 4, הורשע בין השאר בכך שהוא חנק אסירים, טלטל אותם, דפק את הראש שלהם בקיר, חלק מהתלונות שהוגשו כלפיו דיברו על כך שהוא ריסס אסירים בגז מדמיע. גם התלונה של הבחור ממודיעין עילית מדברת על התעללות מהסוג הזה. אלימות ישירה, סוהר שבאמת מגיע ותוקף בחור חרדי פסיבי לחלוטין.
קריינות: אך האלימות כלפי החרדים לא נשארת רק בין כותלי בית הסוהר.
גבריאל סעדה, מפעיל 'אש ממזרח': אנחנו רוצים להשמיע את הקול שלנו. ולפעמים אנחנו עושים את זה: יוצאים לרחוב, קוראים תהילים, עושים כנסים של תפילות, מחאות לגיטימיות. אנחנו לא פורעי חוק. משטרה שמגיעה למקומות האלה מתייחסת אלינו באלימות, דחיפות, דם ומכות, הפלה של אנשים מבוגרים על הרצפה, מרדפים אחרי ילדים קטנים בשכונה בני 9 ו-10.
עו"ד נועה לוי: מפגין חרדי שהולך לדבר עם השוטר עם ילד קטן, פעוט על הידיים ואומר לו: "תרגיע את השוטרים שלך. האנשים שלנו כאן חוטפים מכות רצח. אנחנו נלך למח"ש", והשוטר בא ומושך אותו בזקן, מפיל אותו לקרקע עם הילד, עם הפעוט על הידיים, ואמר לו: "עכשיו יש לך מה לספר למח"ש".

השארת תגובה

שתף את הידיעה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן