הרוצה לשקר ירחיק עדותו

בפסיקה החמורה שניתנה אמש ע"י בג"ץ הדורש גיוס חובה לחרדים ומיד, ניסה השופט חנן מלצר להכשיר את השרץ בטענה דמגוגית לפיו גם בשוויץ קיים גיוס חובה ליהודים. אך בפועל, כך מתברר, למרות החוק, בשווייץ בניגוד לישראל מכירים בזכויות הדת של היהודים והחרדים מקבלים שם פטור מראש, כאשר גם אלו המאחרים מלהתייצב מקבלים פטור ולא מופעלים נגדם כל סנקציות, וכן, החרדים בשוויץ יכולים לצאת מגבולות המדינה ללא כל חשש.

בין 148 העמודים של פסיקת בג"צ בנוגע לגיוס בחורי ישיבה, בלטו גם דבריו של השופט חנן מלצר שציין כי "בשוויץ – היהודים נקראים לשרת שירות חובה ואולם ליהודים דתיים (וגם לחרדיים שבהם) נותנים תנאים הולמים, המבטיחים בין השאר: שמירת כשרות, שבת וחגי ישראל. הם אף מקבלים החזרי הוצאות בעבור תשלומים ששילמו לשם השגת ארוחות בכשרות מיוחדת (שלא מסופקות על ידי הצבא)."
אך בפועל מסתבר שהדברים שונים לחלוטין, למרות ששוויץ אינה מונהגת ע"י יהודים, בכל אופן הם מכבדים את הערכים היהודים ואין חרדים המשרתים בצבא שוויץ, ואלו שהולכים ללשכת הגיוס בשוויץ, זה רק לכמה שעות בלבד, שבסופן הם מקבלים את הפטור.
בחדשות 'לדעת' הובא ראיון עם יהודה רוזנפלד, חרדי המתגורר בשוויץ, הוא שסיפר כי כאשר שמע על דבריו של השופט, הוא פרץ בצחוק שכן הוא וכל החברים שלו לא התגייסו לצבא, וכי הוא לא יודע להצביע על חרדי אחד שהינו אזרח שוויץ ושעבר את שרשרת החיול של הצבא השוויצרי.
לדבריו, אמנם נכון שישנו חוק גיוס חובה בשוויץ, אך הצבא שלהם מודע לכל הבעיות שגיוס חרדים ייצור לו, ועל כן מלכתחילה הם פוטרים אותנו. בדרך כלל זה נעשה עוד לפני יום הגיוס עצמו, אך לעיתים נדרשות כמה שעות שבסופן מקבלים את הפטור.
רוזנפלד אף ציין כי למרות שאיחר להתייצבות במשך שנתיים, לא הופעלו עליו כל סנקציות. "לא היה משהו שרודפים אחריי או שמגדירים אותי כעריק". בנוסף הוא מציין כי בזמן הזה יכול היה ללכת ללמוד גם בישיבות מחוץ לגבולות המדינה, ולצאת את גבולות המדינה ללא כל בעיה שנעשתה לו על ידי שלטונות הצבא.

יצויין, כי גם חוזר מטעם חוזר מטעם איחוד הקהילות היהודיות בשוויץ, שאליו מפנה השופט לא נמצא בקישור אותו צירף.

 

השארת תגובה

שתף את הידיעה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן