הנחיות חדשות במשטרה נועדו למנוע את תיעוד אלימות שוטרים נגד חרדים

את המסמך הפיצה היועצת המשפטית למשטרה בעקבות סיקור הפגנות החרדים שתיעודן הביך את המשטרה, כך דווח הבוקר ב'הארץ'. * מפקד מרחב יהיה רשאי בין היתר למנוע "גישה לעיתונאי מלהגיע לזירת סיקור אליו מותרת גישת אזרחים".

ממסמך שהפיצה היועצת המשפטית למשטרה בעקבות סיקור הפגנות החרדים, שתיעודן הביך את המשטרה עולה בין היתר כי שוטרים יוכלו לאסור על עיתונאים לסקר התרחשויות בטוענה שנוכחותם במקום "תסלים אווירה של אלימות". כך דווח הבוקר ב'הארץ'.
כידוע, הפגנות החרדים מתנהלים בשקט וללא אלימות, כאשר ובמהלך ההפגנות, השוטרים מגיעים למקום ומתעללים במפגינים במטרה למנוע מהם את חופש המחאה ולפגוע בזכויותיהם. דוברות המשטרה אף מנפיקה הודעות דוברות המורכבות ומבוססות על עלילות דם.
כזכור, בהפגנה האחרונה שהתקיימה בירושלים לפני ראש השנה, פורסמו תיעודים בהם נראים השוטרים מתעללים במפגינים, כשאחד המוחים אף אושפז במצב קשה בבית החולים, ומאידך הפורע המשטרתי קיבל את הגיבוי מבכירי המשטרה למעלליו. במקביל, לא נמצאו כל זכר לאלימות מצד המפגינים, עד כדי שבמשטרה ניסו להעליל על המפגינים כי פצעו שוטרים זאת לאחר שבמהלך התפרעויות השוטרים אחד השוטרים החליק מהסוס עליו רכב במטרה לרמוס את המפגינים בעקבות מים אותם התיזה המשטרה דקות קודם לכן על המפגינים.
המסמך, שהופץ לכל מפקדי המרחבים והתחנות במשטרה, נועד להנחות שוטרים כיצד לפעול מול עיתונאים בשטח. כמה מסעיפיו אינם חד-משמעיים ומותירים מקום לפרשנות של המפקד בשטח, באופן שעשוי לפגוע בחופש העיתונאי.
למפקדי המרחבים שבדרגות תת ניצב ניתנו סמכויות מרחיקות לכת יותר. מפקד המרחב יהיה רשאי בין היתר למנוע "גישה לעיתונאי מלהגיע לזירת סיקור אליו מותרת גישת אזרחים".
עוד נכתב במסמך כי "המשטרה תוכל להגביל שימוש באמצעי צילום אם המדובר בצילום שהוא אסור על פי כל דין או כשבהצבת הציוד יש משום הפרעת מעבר עבור אזרחים ו/או שוטרים, באופן שפוגע בביצוע תפקידו של השוטר באירוע".

כזכור, גם, לאחר פשיטה שביצעה כנופיה משטרתית נגד משרדים של מרכז ההצלה, הושמעה ביקורת ציבורית נוקבת נגד הבריונות המשטרתית.
יו"ר "החזית נגד אלימות משטרתית" דרור מזרחי מסר כי: "התמונות הזורמות משכונת מאה שערים לאורך השבוע האחרון והתקופה האחרונה, מוכיחות לכל מי שעוד היה בו כל ספק כי המשטרה החליטה להפוך את רחובות השכונה למערב פרוע. העדויות שהתקבלו אצלנו מפעילי הארגונים, התמונות ומקטעי הוידאו מציירים תמונה מבהילה כיצד החליט השלטון לסגור חשבון עם ציבור שלם, והוא איננו בוחל בשום אמצעי לשם כך, לרבות הפעלת אלימות משולחת רסן, מעצרי שווא והחרמת חומרי פרסומיים. זאת מציאות שאמורה להטריד כל אזרח בישראל, חילונים וחרדים, ערבים ויהודים ביחד".
עו"ד נועה לוי מהוועד נגד עינויים אמרה כי – "הפשיטה המשטרתית על מרכז ההצלה החרדי היא מקרה ברור של רדיפה פוליטית. המרכז, המעניק כבר שנים סיוע וייעוץ פרה-משפטי, הותקף בכוחות משטרה גדולים ואלימים, שלא פסחו על תקיפת נשים וילדים בניסיונם לפרק את ההתנגדות לחוק הגיוס החדש. הציבור החרדי של מאה שערים מותקף מכל עבר, עם פשיטות של הצבא ופשיטות של המשטרה"
"הגעתי למאה שערים ביום רביעי לראות את דלתות המשרד המנופצות, את התמונות המראות שוטרים מפעילים אלימות קשה וישירה, ומתלוננים רבים פנו אלינו כבר בבקשה לעזרה בהגשת תלונה למח"ש. המאמינים בזכויות אדם ואזרח בישראל צריכים להרים מבטם ולראות שהציבור החרדי שונה מאוד מהפורטרט האלים שמציירת עבורו התקשורת, הוא ציבור שמנהל מאבק פוליטי בלתי אלים ושזכויותיו מופרות ביד גסה".

2 תגובות

  1. יוסי שטיינרהטר הגב

    שמישהו ימסור ליו"ר "החזית נגד אלימות משטרתית" דרור מזרחי – שחבל לשמור את התיעוד אצלו, היום הכל באינטרנט, צריך לפתוח אתר מסודר ובו תמונות וסרטונים וזה יעשה פי אלך יותר מכל דבר אחר

  2. משה הגב

    הגיע הזמן ליקח חבל בפעולת פירסום כלפי תבל ומלואו על אלימות המשטרה ושלטון הדיקטורי בכל הקשור לחרדים
    https://letourpeoplego.org/get-involved/

השארת תגובה

שתף את הידיעה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן