אכזריות ורשעות: חולה שנזקק לטיפול רפואי מציל חיים בחו"ל נתקל בהתעמרות מצד הצבא

למרות התנכלות הצבא, בן הישיבה טס לחו"ל. חרדי נוסף במצב רפואי קשה שהתייצב בלשכת הגיוס לצורך קבלת פטור כמעט ופותה ע"י ציידי הנפשות - "עד כמה מסוכנת היא מלכודת לשכת הגיוס. עד כמה מנצלים הם כל פרצה וכל סדק, כדי להחטיא נשמה נוספת" * ראש הישיבה הגאון הגדול רבי שמואל אויערבאך שליט"א: גם במקרה של פיקוח נפש, ולמרות שהפטור ניתן ללא קשר לחוק החדש, צריך לתור ולחפש אחר דרכים נוספות שלא יאלצו בן ישיבה להתייצב בלשכת הגיוס

בראיון מיוחד שהעניק חבר המועצת להצלת עולם התורה הרב משה פורמן, למוסף כל השבוע של חג הסוכות, הוא מספר בעדות אישית על מקרים המדגישים את חומרת ההתייצבות בלשכות הגיוס גם לצורך פטור.

בן ישיבה נזקק לטיפול רפואי מציל חייל בחו"ל בצבא סירבו לאשר את הנסיעה לחו"ל. למרות התניית הצבא הבחור נסע לחו"ל ובחזרתו לארץ סירב להתייצב

יום אחד, מספר הרב פורמן, אני מקבל טלפון בלתי צפוי. על הקו, יהודי המבקש לסדר אישור יציאה מהארץ עבור בן משפחתו, בחור ׳בן עלייה׳ מיוחם עם צו מעצר בכים, המבקש לצאת מהארץ. לאיזה צורך? אני מתעניין. אולי אפשר לוותר על התענוג ולחסוך את הטרחה הכרוכה בכך… התשובה הותירה אותי המום. הסיפור כולו היה ממודר היטב, והתבקשתי שלא לערב בפרטים המזהים אף אחד מחברי הוועדה. מתברר שמדובר בבחור הסובל מגידול ממאיר בראשו, ואמור לצאת לסדרת טיפולים קשה בבית חולים מתמחה בארצות הברית.
לא יכולתי להישאר שווה נפש. רציתי על אתר להתקשר לידיד שהכרתי היטב, שכבר קיבל את מלוא המידע ושמע את כל הנתונים, אבל ׳הבן שלי׳ זה משהו אחר; שחלילה לא יסבול הטרדות, או רח"ל כמה ימים בכלא. על מה אתה מדבר? ביקשתי לנער אותו, לעמת אותו עם הבהירות המסנוורת, עם הגבורה המוצקה כברזל של אותו בחור חולה, הנתון בסכנת חיים, והוא מבין! ולא רק הוא, אלא גם ההורים שלו, המוכנים לקרוע מעצמם נתחים כדי להקל על סבלו. לרגע לא עלה על דעתם להציע לו בחמלה רבה ועצומה לגשת ללשכת הגיוס, שחלילה לא יסבול טרטורים. אם אסור – אז אסור!
ניגשתי מיד לטפל בעניין. פניתי לגורמים המוכרים לי, שטחתי את פרטי המקרה וביקשתי עבור הבחור אישור יציאה מהארץ. ההסכמה ניתנה – ושוברה בצידה: בתנאי, שכאשר יחזור לארץ ייגש להתייצב בלשכת הגיוס. מה אתם רוצים מהבחור הזה? רציתי לשאול אותם. הרי זה בחור חולה, לצבא אין מה לעשות אתו! מדוע כל כך חשוב לכם שיתייצב, שהוא – הבחור התלוי בין חיים ומוות – ישתף פעולה עם גזירת השמד? זו שאלה שאין צורך לענות עליה. היא מבהירה ומחדדת עד כמה חשוב להם שכל בחור ובחור יתייצב ויניע את גלגלי השמד.
הבחור טס לאמריקה, וגם שב ארצה. ישלח לו הקב"ה במהרה רפואה שלמה, לגיבור הרוח. כמובן, הוא לא חשב למלא כלל את התנאי שהציב הצבא. מאותה סיבה בדיוק שהם ביקשו אותו אצלם, הוא הבין היטב ולעומק, בידיעה שאין אחריה הרהור, שאין מקומו שם.

בן ישיבה נוסף שנזקק לטיפול רפואי חשוב וקריטי בחו"ל, בצבא סירבו לאשר את היציאה לחו"ל רק בתנאי שחברו יתייצב. למרות דרישת הצבא, בן הישיבה נסע לחו"ל – ללא שחברו התייצב

עברו חלפו שבועות וחודשים, ומקרה רפואי אחר התגלגל לידיי. הפעם נסיבות המקרה היו שונות במקצת, אבל גם כאן כרוכות היו שאלות של חיים ומוות. ניתוח חשוב וקריטי ביותר, שיכול היה להתבצע אך ורק במרכז רפואי מתמחה מעבר לים. גם כעת אף אחד לא חשב להביא את הבחור המרותק למיטתו אל לשכת הגיוס, על אף ששום גורם צבאי לא היה מגייס אותו במצבו זה. הוא יכול היה ללא ספק לקבל פטור מלא במקום, ולשכוח מקיומו של הצבא הישראלי עד שילדיו שלו יגיעו לגיל המתאים… אילו רק זה היה מותר.
אבל הבחור גיבור הרוח ומשפחתו לא הקלו ראש באיסור המוחלט לשתף פעולה עם חוק השמד, ושוב פנו אליי, כדי שאנסה להפעיל קשרים ולאפשר לבחור לצאת מהארץ. דיברתי עם מי שדיברתי וכעת התשובה הייתה: ומה עם החבר שלו? הוא שב ארצה ולא התייצב! אם אתם רוצים שיאפשרו לו לצאת מן הארץ הבחור הקודם יצטרך להתייצב בלשכת הגיוס כבר כעת.
קמתי ועליתי אל מעונו של רבנו מרן רה"י, ושאלתי בפי: מה לעשות ? ראש הישיבה שמע את השאלה, והגיב מיד: "אם האפשרות שלו לנסוע תלויה בכך שהשני יתייצב, ודאי שעליו לגשת ללשכת הגיוס. ׳וחי בהם׳. פיקוח נפש דוחה כל התורה. אבל", הוסיף ראש הישיבה ואמר, "רק אם אין אפשרות אחרת לסדר זאת. אם יש אפשרות אחרת, בלי צורך שבחור יתייצב, צריך לנסות קודם. ואני משוכנע שיש אפשרות אחרת".
ומה אתם חושבים אירע? ראש הישיבה צדק. הגורם הצבאי רצה לגרום לנו לחשוב שאין אפשרות אחרת מלבד לכרוך את גורלם של השניים זה בזה, אבל אנחנו חיפשנו ומצאנו דרך לסדר זאת באופן אחר. אותו בחור נסע ונותח, גם שב לשלום וחוזר לאיתנו. אבל אני למדתי מכך עד כמה חמורות שאלות כאלו, וגם במקרה של פיקוח נפש, כשוודאי מותר – צריך לתור ולחפש אחר דרכים נוספות שלא יאלצו בן ישיבה להתייצב בלשכת הגיוס.

חרדי העובר טיפולים קשים בבית החולים שהתייצב בלשכת הגיוס לצורך קבלת פטור, כמעט ופותה ע"י ציידי הנפשות

אבל אם חשבתי ששני הסיפורים הללו לימדו אותי על חומרתו של הנושא, בא סיפור נוסף, שהתגלגל לידי מן הצד, והחדיר עומק נוסף, מזעזע, בנושא הזה.
הסיפור הזה לא הגיע לוועדה בשום דרך שהיא. מדובר בבחור, שכרבים מבני ישיבתו נענה לקריאות הצבא והתייצב כסדר בלשכת הגיוס, מדי שנה בשנה. ויהי היום, הבחור חלה ל"ע. חבריו העתירו לשלומו, והוא העביר את ביתו השני לבית החולים, כשהוא מקבל טיפולים קשים ונוראים. בעוד סדר יומו סובב בין סדרת טיפולים מייסרת לרעותה, ובצל פחד המוות, מתקבל עבורו מכתב שגרתי נוסף מלשכת הגיוס. הבחור פינה זמן בסדר יומו ונסע. עמו היו כל המסמכים הנחוצים. לצערו, לא יכול היה להעיד כי הוא "לומד יומם ולילה" אבל האישורים הרפואיים הבהירו היטב את מצבו הרפואי, ואף חזותו החיצונית לא הותירה מקום לספק בעניין.
הוא נכנס, חלוש וחיוור, ללשכת הגיוס, והתקבל באהדה ובאמפטיה. "תראה", הסביר לו החייל שקיבל את המסמכים, "אני יכול בהחלט, על פי חוק, להנפיק לך כאן ועכשיו מסמך פטור משירות צבאי. אבל תראה איך שאתה נראה", אמר בחמלה, "ודאי ללמוד בישיבה אינך יכול. דווקא עכשיו כדאי לך להצטרף לשירות צבאי. ניתן לך את התנאים הכי מפנקים שרק שייך. תצטרך לבוא רק שעה בשבוע, בזמן שנוח לך, תתאם את זה בין הטיפולים, תשרת קרוב לעיר, משהו משרדי מעניין. אתה לא חושב שזה יכול לשחרר אותך קצת?" בירר. "לקום קצת מהמיטה, להסתובב בין חברים, לעשות דברים מעניינים. כמובן, תקבל גם כסף, שיהיה לך מן הצד. כמובן" הוסיף, "אתה ממש לא חייב, זו רק המלצה ידידותית שלי".
אין לדעת כיצד נחלץ הבחור בשלום ממלכודת "החמלה" ו"הרצון הטוב" נוטפי הדבש ונופת הצופים. אבל אחד מרבותיו ששמע על כך, מיאן להירגע. גם בחלוף שבועות, כאשר סיפר לי את פרטי המעשה, תססו הזעם והחלחלה בקולו. "עד היכן הדברים מגיעים, עד היכן הדברים מגיעים", מלמל. שינסו להחטיא בחור שעומד על שערי מוות, שהצבא שלהם לאמיתו של דבר לא יפיק ממנו כל תועלת, יתנו לו הכול – העיקר שיתגייס. "עד עתה לא הבנתי", הודה בכנות, "עד כמה מסוכנת היא מלכודת לשכת הגיוס. עד כמה מנצלים הם כל פרצה וכל סדק, כדי להחטיא נשמה נוספת". הוספתי ועניתי לו שאותם בחורים שאינם חווים פיתויים והצקות, הרי זה מסיבה אחת ויחידה: הם יועדו להיות מסך העשן של מסע השמד, ליצור מראית עין שלשכת הגיוס היא מקום תמים ובלתי מזיק.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן