שוב: רכבת ישראל מתכננת לרמוס את השבת הקדושה באישור הממשלה בשבת הקרובה פרשת נח ובעוד שבועיים פרשת וירא

תוך התרסה נגד השבת הקדושה, מתכננים ברכבת ישראל להמשיך לרמוס את השבת בעבודות תשתית בשבת קודש פרשת נח ובעוד שבועיים בשבת קודש פרשת וירא. בנוסף, בראיון נרחב בימי חול המועד הצהיר שר התחבורה ישראל כץ, כי יינתנו אישורים לחילולי שבת יינתנו גם במקומות שאינם בגדר פיקוח נפש, וכי להגברת חילולי השבת בכל מקום בארץ באמצעות הפעלת קווי מוניות שירות * בעבר, התבטא השר זבולון המר שפוטר בעקבות אי התנגדות להצעת האי אמון נגד חילולי השבת בשנות הל' כי "אין מכובד יותר עבורי מלצאת על עיקרון. עקרון חופש ההצבעה שלי בנושא דתי. עיקרון שממשלת ישראל לא תתן ידה ביודעין לחילול שבת, ואני אהיה שותף לה - ולא מוחה על כך. עיקרון שהשבת היא נושא חשוב ממדרגה ראשונה בעיצוב אופיו של עמנו. עיקרון שאין ישיבה צמודה לכסא ולתפקיד בכל מחיר, אלא צמידות לעקרונותיך ולעקביותך".

רכבת ישראל ממשיכה בחילולי השבת באישור הממשלה: למרות כל בקשות ומחאותיו של ציבור שומרי השבת נגד המשך חילולי השבת, הנעשים באופן שגרתי ע"י רכבת ישראל וחברות ציבוריות וממשלתיות נוספות, גם בשבת הקרובה, פרשת נח, צפויות להתבצע עבודות התשתית של רכבת ישראל בחסות ובהסכמת הממשלה, למגינת לב עם מקדשי שביעי. על פי פרסומי הנהלת רכבת ישראל, החל מיום חמישי הקרוב כ"ט בתשרי בשעה 7 בבוקר ועד ליום ראשון ג' תשרי בשעה 5 בבוקר, ייסגרו תחנות הרכבת באר שבע צפון – אוניברסיטה, באר שבע מרכז ודימונה, לצורך עבודות לשדרוג המסילה בין באר שבע לדימונה, שיבוצעו באופן רצוף, כולל במהלך יום השבת, רח"ל.
גם בעוד שבועיים בשבת קודש פרשת וירא מתכננים ברכבת ישראל לרמות את השבת באישור הממשלה. כשעל פי התוכנית החל מיום שלישי י"א במרחשוון עד יום ראשון ט"ז במרחשוון תופסק זמנית תנועת הרכבות בין תחנת בנימינה לתחנת ת"א אוניברסיטה לצורך עבודות שיבוצעו באופן רצוף, כולל במהלך יום השבת, רח"ל.

שר התחבורה: אישורים לחילולי שבת יינתנו גם במקומות שאינם בגדר פיקוח נפש

בתוך כך, בראיון שהעניק בימי חול המועד שר התחבורה ישראל כץ לאחד מכלי התקשורת המרכזיים במדינה, הצהיר השר כי בניגוד לפרסומים על סיכומים והבטחות כי עבודות רכבת ישראל וגופי השלטון הנוספים יבוצעו רק לצורך פיקוח נפש, כשלצורך הבטחת הדבר אף הוקמה ועדה של ארבעה חברי כנסת חרדיים, הרי שלדברי השר, יינתן היתר לכל עבודה חיונית לדעת האחראים והשר הממונה אף אם אינה בגדר פיקוח נפש. שר התחבורה אף הדגיש בדבריו, כי ההיתר לעבודות ניתן אם העבודות נצרכות וחיוניות, וכי "לא נאמר בחוק רק אם הן פיקוח נפש". בדבריו הדגיש, כי היועץ המשפטי לממשלה אף נתן עכשיו אישור לפרשנות זו.

שר התחבורה: נפעל להגברת חילולי השבת באמצעות הפעלת קווי מוניות שירות

בהמשך הראיון כשנשאל כי נוצר רושם שהשר פועל נגד היוזמה של גופים חילוניים להפעלת תחבורה ציבורית בשבת, דחה השר את הטענה ואף חזר על הודעתו מלפני כחודש, כי הוא "דוחף לפתרון, והפתרון הוא מוניות שירות. הן לא מסובסדות לפחות בסוף שבוע והן כן יכולות לפעול בסוף שבוע". לגבי הפעלת קווי אוטובוסים נוספים בשבתות ענה השר כי אף עירייה בארץ, כולל עיריית תל אביב, לא הגישו בקשות להוספת קווי אוטובוסים בשבתות, ומשום כך לא ראה צורך לדון בעניין. כל הבקשות הן לגבי מוניות שירות, והוא בקשר עם שר האוצר המגלה רוח חיובית בעניין. לדבריו, "יהיו שפע של מוניות שירות, הן יוכלו לתת שירות למי שירצה".

"השבת איננה עומדת למקח וממכר ואין מקום לפשרות בקדושתה"

לפני למעלה משנה יצאו כ"ק האדמו"רים חברי מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל במכתב נוקב תוך שהם מדגישים כי "אי אפשר יהיה בשום פנים ואופן להשלים עם פגיעה כה קשה בציפור הנפש של עם ישראל". במכתב ששיגר לאחמ"כ מזכיר המועצת של אגודת ישראל  הרב מרדכי שטרן הבהיר לנציגים בהוראת גדולי התורה כי לא ניתן להמשיך להיות שותפים בממשלה כזו, וכי יש לעשות ככל שאפשר לחוקק חוק שיגן על הסטטוס קוו בנושא ובשאר נושאים, אך בפועל, המדינה ממשיכה לזלזל בנציגים, ולפגוע ברגשות ובעיקרי היהדות.
גם המועצת של הרבנות הראשית שדנה בנושא בתחילת חודש תמוז אשתקד הבהירה את עמדתה הנחרצת נגד הניסיונות לדרוס ברגל גסה את קדושת השבת, תוך שהיא מדגישה ומציינת כי "השבת איננה עומדת למקח וממכר ואין מקום לפשרות בקדושתה".
גורמים בכירים, ששוחחו עם ה'אידישע פוסט' הבהירו כי על הנציגות החרדית להבהיר כי לא יאפשרו בכל אופן את המשך חילולי השבת, בציינם כי אבן הבוחן יהיה לא רק עכשיו כשהארץ גועשת בסוגיה, אלא גם בהמשך, כשהנושא לא יהיה במוקד הדיון הציבורי, שגם אז יש לעמוד כבר מעתה שלא תרמס השבת.

חילולי השבת שהפילו ממשלות – היסטוריה

יצויין, כי כבר בעבר כבר הופלו ממשלות בעקבות חילולי שבת, כך לדוגמא: בכסלו תשל"ז הגישה אגודת ישראל הצעת אי אמון בממשלת המערך, עקב חילולי שבת שנוצרו בעקבות טקס קבלת הפנים ל3 מטוסי F-15 שהגיעו לישראל באותה עת. במפד"ל סירבו להתנגד להצעת האי אמון ונמנעו, דבר שהביא לפיטורי השרים ובהמשך להתפטרות ראש הממשלה ולהחלפת שלטון המערך בידי בגין. השר זבולון המר שפוטר בעקבות אי התנגדות להצעת האי אמון אמר "אין מכובד יותר עבורי מלצאת על עיקרון. עקרון חופש ההצבעה שלי בנושא דתי. עיקרון שממשלת ישראל לא תתן ידה ביודעין לחילול שבת, ואני אהיה שותף לה – ולא מוחה על כך. עיקרון שהשבת היא נושא חשוב ממדרגה ראשונה בעיצוב אופיו של עמנו. עיקרון שאין ישיבה צמודה לכסא ולתפקיד בכל מחיר, אלא צמידות לעקרונותיך ולעקביותך".
גם באלול תשנ"ט פרשו המפלגות החרדיות מהקואליציה דבר שהביא להפלת הממשלה בעקבות פרשת המשחן

השארת תגובה

שתף את הידיעה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן