המאבק נגד גיוס חרדים: הפגנות בירושלים בני ברק וצפת, כ-60 איש נעצרו רובם שוחררו. המאבק יימשך

המחאות בעקבות מעצר שני בני הישיבה יתומים מבחירי עולם הישיבות, מתוך אלפי 'בני עליה', 'גיבורי חיל' ו'גיבורי הרוח', שנכלאו בכלא הצבאי למשך 20 יום עקב סירובם לשתף פעולה עם גיוס בני ישיבות נמשכת. בבני ברק, נחסם כביש ז'בוטינסקי קרוב לארבע שעות, בירושלים התקיימו ההפגנות במשך שעתיים ונחסמו צומת הרחובות שרי ישראל - יפו ומוקדים נוספים בעיר, בצפת נחסמו כל הכניסות לעיר למשך כשעתיים * בתיעוד מההפגנה בירושלים נראים שני שוטרים מכים נער צעיר לאחר שנעצר, בעודו יושב בתוך ניידת המשטרה. * למרות האלימות המשטרתית המפגינים שמרו על איפוק * הוועדה להצלת עולם התורה: "שום איום ומסע הפחדה כזה או אחר, לא יפריע את המשך המאבק העיקש וחסר הפשרות, עד לחזרה המוחלטת של ההסדר ההסטורי של 'תורתו אומנותו', ללא שום פשרות והתניות של עמידה ביעדים ומכסות כל שהם"

יום שני של מחאות: המוני בני היהדות הנאמנה בארץ ישראל החרדים לדבר ה', יצאו לרחובה של עיר לדרוש את כבודה של תורה ולתבוע את עלבונה מיד הקמים עליה להשפילה ולחלל כבודה, במעצר לומדיה, מכבדיה ואוהביה – בני הישיבה שנאסרו בידי שלטונות הצבא, בעוון רצונם ללמוד תורה בטהרתה.
השניים נעצרו במהלך נסיעה לירושלים כשבמהלך בדיקה שגרתית של המשטרה האזרחית עלה שמם במסוף כעריקים משירות צבאי, לאחר שכהוראת גדולי ישראל סירבו לשתף פעולה עם חוק גיוס בני הישיבות, ואינם מתייצבים בלשכת הגיוס, ובכך מביעים מחאה פאסיבית מתמשכת. יומיומית, נגד המזימה הנפשעת לעקירת תורה מישראל באמצעות חוק הגיוס – על גירסאותיו השונות ותקנותיו, כולל החקיקה המחודשת שכבר הוחל בתכנונה – שתכליתם, כל אחד לעצמו, וכולם יחד, להביא ח"ו להרס עולם התורה ושינוי פני הציבור החרדי.
מעדויות שמתפרסמים הבוקר בעיתון 'הפלס' עולה כי אנרכיסטיים המתחזים לחרדים המנסים לחבל במאבקו של הציבור החרדי, השליכו מבניין סמוך חפצים שונים לעבר בני התורה שמחו במקום, ואלו פגעו באנשי המשטרה שאף תיעדו את אותם פורעים. למרות זאת בחרה המשטרה שלא לפעול נגדם, מתוך נסיון מחפיר לייחס פעולות אלו לציבור היראים המוחים על עלבונה של תורה. כידוע, אנרכיסטיים ידועים, בהסכמת המשטרה, פועלים להתנכל למפגינים ולפגוע בהם, אך לדאבונם, בחסדי שמים ולמען שם שמים בני התורה ממשיכים במחאתם.
בנוסף, במהלך המחאות מנסים השוטרים בפרובוקציות מכוונות לפגוע ברגשות היהודיים, ומביאים לריכוזי ההפגנות שוטרות רשעיות במטרה לפעול נגד ציבור חרדי.
למרות כל נסיונות הדיכוי, השוטרים עומדים חסרי אונים מול הנחישות של המוחים, כאשר גם המעצרים אינם מהווים אלמנט מרתיע שכן גם בתוך רכבי האסירים נמשכת לימוד התורה ושמחת התורה – 'ונתן לנו תורת אמת'. העצורים מוכיחים בעליל כי מול השיקול של כבוד שמים אין עליהם מורא בשר ודם – "אם לעבודת אלילים את וכלבא שבים".

בני ברק – אתמול בשעות הצהריים התאספו המונים מבני התורה היראים לדבר ה' בראשות מרביצי תורה, רבנים וראשי כוללים בצומת הרחובות אהרונוביץ' וז'בוטינסקי, שם נאמרו שעה ארוכה פרקי תהילים ברגש רב, ולאחר מכן נשמעו דברי מחאה. המחאה האדירה התפרסה על פני כל רחוב ז'בוטינסקי, החל מצומת גהה ועד לצומת רחוב סוקולוב, והמשטרה החלה בביצוע מעצרים המוניים בקרב ציבור המוחים, כשבמהלך ההפגנה נעצרו 40 מוחים, כשכמעט כולם שוחררו כבר בשעות הערב.
לאחר קרוב לארבע שעות בהן עמדו המוחים בעוז ובתעצומות מול ניסיונות המשטרה לפזר את המחאה, נאמרו במקום פרקי סליחות, פסוקי אבינו מלכנו וקבלת עול מלכות שמים. לאחר מכן יצאו בני התורה בתהלוכת ענק תוך שירה המרה לכבודה של תורה, לאורך כל רחוב אהרונוביץ עד לצומת הרחובות רבי עקיבא – הרב כהנמן, שם התפזר הציבור לביתו.

ירושלים – אלפי בני תורה ובראשם ראשי ישיבות חשובים, מרביצי תורה, רבנים ומורי הוראה, נאספו בשעה 15:30 בצומת הרחובות שרי ישראל – יפו, ובמוקדים סמוכים נוספים. מעמד המחאה החל באמירת פרקי תהילים, כשהציבור כולו מתאחד בתפילה ובזעקה: 'עד אנה תשכחני נצח עד אנה ירום אויבי עלי' 'הוציאה ממסגר נפשי להודות את שמך'. לאחר מכן המשיכה המחאה, כשכוחות המשטרה המתוגברים מנסים כל העת למנוע מציבור היראים להביע מחאתם. לאחר למעלה משעתיים של מעמד מחאה שהביא לקידוש שם שמים, קיבל ציבור האלפים עול מלכות שמים, והקהל קיים בעצמו "ויחזור לתלמודו".
במהלך המחאה נעצרו ע"י השוטרים קרוב לעשרים איש מציבור המוחים, בהם אף קטינים ונערים, שתיעוד מעצרם מוכיח כי מדובר במעצר השתקה למרות שהתנהלו בשקט מופתי. בתיעוד מהמקום נראים שני שוטרים מכים נער צעיר לאחר שנעצר, בעודו יושב בתוך ניידת המשטרה.

צפת – מאות מבני התורה המתגוררים בעיר בה פעלו וחיו מוסרי התורה רבותינו מרנן ה'בית יוסף' והאריז"ל, ויראי השם רבים מהעיר טבריה ומיתר ערי הצפון, כמו גם רבים מאלו הנמצאים בימים אלו באזור להתפלל על קברי רבותינו הקדושים זיע"א, התאספו למחות בכל עוז על מאסרם הנפשע של בני הישיבה מוסרי הנפש, שאינם משתפים פעולה עם גזירת הגיוס.
לקראת השעה שש בערב יצאו מאות הנאספים לצומת הכניסה הדרומית של העיר, כשבידיהם שלטי מחאה נגד גזירת הגיוס והבעת תמיכה באמירי עולם התורה. במקום נאמרו פרקי תהילים ברגש רב, כשאחד מבני התורה החשובים משמש כשליח ציבור. לאחריהם הושמעו דברים נרגשים אודות חובת המערכה וצו השעה להתחזק בהוראת רבותינו גדולי התורה, ולא לשתף פעולה עם הגזירה בשום אופן שהוא.
הקהל הגדול שאליו הצטרפו בהמשך עוד רבים מיראי השם, בהם רבנים ומגידי שיעורים ששהו באותה עת על ציוני רבותינו, המשיך במעמד המחאה שעה ארוכה, כש¬במקום נשמעה שירה אדירה של 'עוצו עצה ותופר'.
בעקבות המחאה נחסמו כל הכניסות לעיר, מלבד הכניסה מכיוון ראש פינה. התנועה מצומת עין זיתים כביש 89 לכיוון צומת אליפלט כביש 90 נחסמה לחלוטין, כשהמשטרה מנסה כל העת למנוע את המשך המחאה, ללא הצלחה. לאחר כשעתיים בהן התקיימה המחאה בכל עוז, נאמרו במקום שוב פרקי תהילים, והציבור שב לביתו.

"המאבק העיקש ימשך"

בעיתון הפלס פורסם הבוקר בשם ראשי הוועדה להצלת עולם התורה כי: "שום איום ומסע הפחדה כזה או אחר, לא יפריע את המשך המאבק העיקש וחסר הפשרות, עד לחזרה המוחלטת של ההסדר ההסטורי של 'תורתו אומנותו', ללא שום פשרות והתניות של עמידה ביעדים ומכסות כל שהם".

השארת תגובה

שתף את הידיעה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן