ההפגנות נגד גיוס חרדים: אלפים בגל הפגנות בכל רחבי הארץ, עשרות עצורים רובם שוחררו; למרות התפרעויות השוטרים ומפקדיהם המפגינים שמרו על איפוק; ההפגנות צפויות להימשך ולהתגבר גם בימים הקרובים

אלפי חרדים התאספו אמש, באופן ספונטני, בערים ירושלים, בני ברק, מודיעין, בית שמש, ואלעד למחאה אדירה, לתבע את עלבונה של תורה שבניה יושבים בבתי הכלא הצבאיים. כדרכם השתמשה המשטרה באלימות מופרזת הכוללת כוחות יס"מ רבים, אך החרדים המשיכו במחאה נחושה, לאחמ"כ הובאה למקום מכת"זית שהשפריצה מי בואש, אך גם הם לא הרתיעו את המוחים שהבהירו כי בסוגיה קריטית זו 'נמות ולא נתגייס'. בקשת המפקדים לעצור את המוחים עליהם הותז מי הבואש, נענתה בשלילה. ולאחר שעה ארוכה עת התקבלה ההוראה מטעם גדולי התורה על סיום מוקד הפגנה זו, ההפגנה הסתיימה ללא אירועים חריגים. מעדויות רבות ומתיעודים שמגיעים לידי המערכת ניתן לראות כי השוטרים והמפקדים במקום התנהגו בפרעות ובאלימות רבה, העיפו ילדים באוויר, והפלו את מכותיהם במפגינים למרות שלא היוו איום לאיש. רוב השוטרים אף הסתובבו במקום ללא תגי זיהוי בניגוד לחוק, ואף לא מנעו ממיליציות אזרחיות להתנכל לחרדים, גם זאת בניגוד לחוק. המפגינים לעומתם שמרו על איפוק, והמשיכו במחאה העיקשת.

עם קבלת הידיעה על המשך מאסרם של מוסרי הנפש וגזרי הדין לתקופות מאסר ממושכות, נכנסו רבני 'הוועדה להצלת עולם התורה' למעונו של רבינו מרן ראש הישיבה שליט"א לקבל את הדרכתו והוראתו ושמעו מפיו: "ודאי חובה למחות, זהו כבודה של תורה!"
מיד עם קבלת ההוראה התפרסמו הודעות בכל ריכוזי היהדות החרדית ברחבי הארץ על חידוש המחאות ההמוניות, כשאלפי יראי ד' יוצאים החל מאמש לרחובה של עיר, לזעוק נגד העוול הנורא של מאסרם בכלא הצבאי של בני התורה מוסרי הנפש, ועל המשך רדיפת הדת של השלטון שמטרתו בגזירת גיוס בני הישיבות לשנות את אופיו ואת מהותו של הציבור החרדי ולבוללו בחיים החילוניים בארץ.
המוני יראי ד' מוסיפים ומכריזים כי היהדות החרדית לא תירתע גם מאיום של מאסרים ממושכים, ותמשיך שלא לשתף כל פעולה עם גזירת גיוס בני הישיבות; אלפי מוסרי הנפש לא יתייצבו בלשכות הגיוס עד לביטול מחולט של גזירת השמד והחזרת מעמד 'תורתו אומנותו' לכלל בני הישיבות כבעבר, ללא כל התניה של עמידה ביעדים או מכסות כלשהן.

ירושלים

המונים מבני התורה ויראי ד' מכל חוגי היהדות החרדית קהילות הקודש וחצרות החסידים נאספו במוקד המחאה בצומת הרחובות יפו – שרי ישראל, כשהם פותחים באמירת פרקי תהילים ברגש רב שלאחריה יצא הקהל בשירה אדירה של ציוץ הלא תשאלי לשלום אסירייך ויתר שירי המחאה.
בעקבות המחאה האדירה נחסמה התנועה בצומת לשעה ארוכה וחברת סיטיפס המפעילה את הרכבת הקלה פירסמה הודעה על הפסקת פעילות הרכבת ביץ שער שכם לאזור התחנה המרכזית לשני הכיוונים.
כבאירועי מחאה קודמים של הציבור החרדי הגיעה המשטרה למקום בכוחות מתוגברים של יחידות שונות ושוטרי יס"מ שהפליאו את מכותיהם בהמוני המפגינים בניסיון לפזר את המחאה, אך למרות האלימות המשטרתית המשיך הציבור במחאה הנחושה ועמד איתץ ונחוש למחות על ביזוי כבוד התורה ולומדיה.
במהלך הערב התקיימה גם מחאתם של רבים מבני היישוב הישן שיצאו למחות על פני כיכר השבת.
גם אמש השתמשה, המשטרה במי הבואש על מנת לנסות לפזר את המוחים הרבים, כשלפי עדויות רבות היה החומר שהותז הפעם לעבר המוחים מהול במים. למרות השימוש במכת"זית נותר הציבור לעמוד על מקומו ולא להתפזר ממקום המחאה.
שעה קלה לאחר ניסיון פיזור המחאה, כשבני התורה עדיין ישובים על הכביש ושרים 'מים רבים', הגיעו למקום בני משפחה שאינם נראים בחזות ישיבתית והגישו ליראי ד' מגשי מזון, אוכל ושתיה, בהכשר מהודר, כשהם מסבירים לציבור המוחים וכלי התקשורת את הסיבה למחווה זו ואומרים: "אתם אלו ששומרים על ישראל בצביונו האמיתי. אנו מכירים טובה לכם ולועדה להצלת עולם התורה שמסייעים לבן משפחתנו מול ציידי הנפשות של כור ההיתוך הצה"לי, אנו אתכם במאבק הצודק לשמירת עולם התורה בטהרתו".
עוברי אורח באזור המחאה אמרו אמש כי רק אתמול בשעות הצהריים התקיימה באותו מקום הפגנה של קבוצת אזרחים אחרת, כשהם חוסמים את התנועה שעה ארוכה, כשהמשטרה נוהגת כלפיהם ביד רכה ולא מפריעה להם במחאתם, ורק כלפי מוחים מבני הציבור החרדי נקטה המשטרה באלימות. כמו כן הביעו עוברי אורח מחאה כלפי שוטרים שראו אזרחים מכים חלק מהמוחים ונמנעו מלהגיב כלפיהם, דבר שחוזר לאחרונה ברבים ממוקדי המחאה.
לאחר כשעתיים וחצי בהן התקיימה המחאה בכל עוזה ובמהלכה נעצרו קרוב לעשרה מיראי ד', לקראת השעה 9:30 הועברה הודעה לציבור המוחים לקיים 'ויחזור לתלמודו' ולהיות נכונים להמשך המערכה בימים הקרובים.

בני ברק

המונים מבני היהדות החרדית בעיר בני ברק מחוגים רבים וקהילות שונות, יצאו אמש לאחר סיום סדר לימודם לעבר צומת הרחובות ז'בוטינסקי ־ רבי עקיבא בכניסה המערבית של העיר, כשהם מביעים את זעקתם לנוכח ההתנהלות השלטונית הרומסת את בני התורה ובמקביל פועלת בכל דרך לבולל את ציבור החרדי בכור ההיתוך הישראלי, וכן להביע את אהדתם והערצתם לאסירי עולם התורה בני העליה שנשפטו אתמול לעונשי מאסר ממושכים. בין המוני המוחים בעיר בני ברק נראו גם רבים מיראי ד' מערים אחרות כאשדוד ממנה הגיעו עשרות בני תורה למחות בצוותא עם בני התורה בעיר.
לפי בקשת רבני 'הוועדה להצלת עולם התורה' הגיעו רבים מבני התורה למקום המחאה בבני ברק וכן בשאר מוקדי המחאות, כשהם מצויירים במצלמות ואמצעי תיעוד נוספים על מנת שלא יתאפשר לכוחות המשטרה לפעול באלימות כלפי המוחים. למרות אמצעי התיעוד נראו לא אחת שוטרים הנוהגים באלימות וברוטאליות בניסיון לפזר את המחאה, כשאחד המוחים נפגע בצורה משמעותית ופונה לבית החולים. לפי עדויות שהגיעו לידי 'הפלס' רבים מאנשי המשטרה היו במקום ללא תגי זיהוי כמתחייב גם לפי חוקי המדינה, כשערות נוספת הוסיפה לתאר כי כוחות המשטרה היכו גם עוברי אורח שלא קשורים כלל למחאה, בהם אשה מבוגרת שהופלה על גדרות הביטחון הפזורים באזור עקב עבודות הרכבת הקלה.
למרות האלימות והברוטאליות של המשטרה נמשכה המחאה האדירה כשלמשך שעות ארוכות היה ציר ז'בוטינסקי העמוס חסום לתנועה בכל הכיוונים. יחידת פרשים מיוחדת שהביאה המשטרה כניסיון לפזר את המוני המוחים נאלצה לשוב על עקבותיה עקב נחישותם של המוני המוחים שישבו על הכביש לכל רוחבו והביעו את כאבם לנוכח המשך רדיפת הדת של השלטונות בהטלת עונשי המאסר הכבדים על אסירי עולם התורה.
במהלך המחאה האדירה נעצרו קרוב לשלושים מיראי ד' בהם תלמידי חכמים ומרביצי תורה חשובים. לאחר כארבע שעות בהן התקיימה המחאה, לקראת השעה 23:00, הועבר הכרח בין אלפי המפגינים כי בהוראת רבני הוועדה להצלת עולם יקיים הציבור 'ויחזור לתלמודו', עזבו האלפים בתהלוכת ענק לתוככי העיר בני ברק בשירה אדירה ״ובלשכותיהם אין אנו מתייצבים״.

מודיעין עלית

מאות מבני התורה יצאו אמש בסיום סדר שני בהיכלי התורה לצומת רות, והביעו את כאבם ומחאתם לנוכח המשך מאסרם של בני העליה ועונשי המאסר הכבדים שהוטלו עליהם ב'עוון' הליכתם בדרך התורה המסורה לנו מרבותינו גדולי התורה.
בין מאות המוחים נראו רבני קהילות ומרביצי תורה, שלאחר אמירת פרקי תהילים לביטול הגזירה והצלחתם של בני העליה היושבים בכלא הצבאי, יצאו בשירה לכבודה של תורה כשבעקבות המחאה האדירה נחסמה התנועה באזור למשך שעה ארוכה.
מול המחאה הנחושה של ציבור יראי ד' שהביעו בשירה את מחאתם וכאבם ניצבו כוחות משטרה רבים שנהגו באלימות אך ורק כלפי המוחים יראי ד', והעלימו עין משיסוי כלבים ואלימות של תושבים מהיישובים הסמוכים וכן של גורמי שוליים של ציבור ירוד המתיימר להיקרא 'חרדי'.
לאחר למעלה משעתיים בהם השתתפות מאות מבני התורה הועברה ההודעה לקיים 'ויחזור לתלמודו' כשבני התורה יוצאים בתהלוכה של שירה וזמרה מצומת כפר רות לעבר העיר מודיעין עלית.

בית שמש

גם בעיר בית שמש יצאו המונים מבני היהדות החרדית לעבר כיכר רסידו בצומת הרחובות נהר הירדן –הרב הרצוג למעמד מחאה אדיר נגד המשך רדיפת הדת ע״י השלטונות ועונשי המאסר הכבדים שהוטלו אתמול על אחד עשר בני העליה גיבורי החיל המסרבים לשתף פעולה עם גזירת הגיוס ואינם מתייצבים בלשכות הגיוס.
לאחר אמירת פרקי תהילים כשלפני התיבה עובר אחד ממרביצי התורה, יצא הקהל בשירה אדירה לכבודה של תורה כשהמונים מבני היהדות החרדית בעיר מצטרפים לשירת המחאה נגד גזירת גיוס בני הישיבות ושאיפת השלטונות לבולל את הציבור החרדי בחברה הכללית.
לאחר כשעתיים של מחאה במהלכה נהגה המשטרה באלימות רבה כלפי המפגינים ואף עצרה מספר נערים צעירים חזרו האברכים ויראי ד' להיכלי התורה ובתי הכנסיות לשקוד על תלמודם בשיעורי התורה וכוללי הערב הפזורים ברחבי השכונות החרדיות בעיר.

אלעד

כמאתיים מבני התורה בעיר נאספו בצומת הכניסה לעיר בכביש 444, למחות על המאסר המתמשך של אסירי עולם התורה בהם הבחור יוסף חיים נחמני תלמיד ישיבת כנסת יחזקאל והבחור ישראל ארנטרוי תלמיד ישיבת פוניבז' תושב העיר. במקום נאמרו פרקי תהילים ברגש רב ולאחר מכן יצא הקהל בשירה לכבודה של תורה, כשבמקום נראים מרביצי תורה ורבנים חשובים וכץ מבני משפחותיהם של אסירי עולם התורה. שהכריזו כי מאסרים ממושכים לא ישברו את רוח היהדות החרדית במאבקה הנחוש נגד גזירת גיוס בני הישיבות ורצון השלטון לשנות את אופיו של הציבור החרדי.
בעקבות המחאה נחסמה התנועה לכיוון מזרח למשך שעה ארוכה כשכוחות משטרה מתוגברים מנסים לפזר את המוחים ללא הצלחה, למרות האלימות בה נקטו כלפיהם., במשך כשעתיים בהם התקיימה המחאה במקום נעצרו ע״י כוחות המשטרה ששה מחשובי בני התורה בעיר. לאחר שעה ארוכה בה התקיימה המחאה כדת של תורה חזרו בני התורה לתלמודם כשהם ערוכים להמשך המחאה הכבירה במהלך הימים הקרובים.

צילום: משה בלוי

[הידיעה מבטאון עולם התורה 'הפלס"]

דוד פרלמוטר תיעד את מכתזי"ת הבואש בפעולה:

השארת תגובה

שתף את הידיעה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן