בעיצומו של הדיון בבית המשפט, אסיר עולם התורה לשופט: "אני נעלב ממיעוט ימי המאסר שנגזרו עלי"

אחד עשר בני עליה נשפטו לעונשי מאסר של בין 45 ל-90 יום. בית המשפט הצבאי הדגיש כי יש להחמיר בעונשם של בני הישיבות משום שלא הביעו חרטה. * עם תום הקראת גזר הדין של אסיר עולם התורה הראשון, נעמדו מוסרי הנפש אסירי עולם התורה והחלו בקבלת עול מלכות שמים, אליהם הצטרפו גם ראשי הישיבות. למרות נסיונות רשויות הצבא להפסיק את קריאת פסוקיי הייחוד לא נענו, הכריז השופט כי אינו מוכן להשלים עם הדבר ויצא בזעם מאולם בית המשפט. * לאחמ"כ התקיימו הדיונים, כשכל אסיר נכנס בנפרד לאולם הדיונים. גם בדיונים אלו השתתפו ראשי הישיבות ומשפחות העצורים. כשלאחר הפסיקה בירכו ההורים את בניהם במזל טוב, וראשי הישיבות לוחצים את ידיהם ומברכים אותם בחום על זכייתם לקדש שם שמים. * אחד מאסירי עולם התורה שנקצב דינו ל-45 ימי מאסר, נעמד וקרא לעבר השופט: "אני נעלב ממיעוט ימי המאסר שנגזרו עלי"

היהדות החרדית קיבלה אתמול בכאב ובזעזוע את פסקי הדין המחמירים בעניינם של אחד. עשר גיבורי החיל בני העלייה שנשפטו לעונשי מאסר של בין 45 ל-90 ימי מאסר, ב'עוון' סירובם לשתף פעולה עם גזירת גיוס בני הישיבות ואי התייצבותם בלשכות הגיוס כהוראת גדולי הדור שליט"א. יחד עם זאת נפעמו רבבות שלומי אמוני ישראל מתעצומות הרוח והעוז שהפגינו שנים עשר בני העלייה במהלך יום הדיונים בבית המשפט הצבאי ביפו.
בדיון אתמול נקבעה ההחלטה לגבי 11 מאסירי עולם התורה, כאשר המשך משפטו וגזר הדין של אסיר עולם התורה הבחור החשוב משה נקש תלמיד ישיבת פוניבז' נדחה ליום שלישי הקרוב.

גזרי הדין: מ־54 ועד 90 יום

בתום הקראת גזרי הדין התברר כי על אסירי עולם התורה הוטלו העונשים הבאים:
הבחור החשוב תנחום משה אלישיב, תלמיד ישיבת כנסת יצחק – חדרה, שלושה חודשי מאסר; הבחור החשוב ישראל ארנטרוי תלמיד ישיבת פוניבז' – שלושה חודשי מאסר; הבחור החשוב יעקב אשכנזי תלמיד ישיבת גרודנא, שלושה חדשי מאסר; הבחור החשוב שלמה זלמן כהן תלמיד ישיבת פוניבז' – 80 ימי מאסר; הבחור החשוב דוד שיינין תלמיד ישיבת דעת אליהו – 65 ימי מאסר; הבחור החשוב ישראל מאיר אלישיב תלמיד ישיבת דברי אמת – 60 ימי מאסר; הבחור החשוב יצחק שמואלי תלמיד ישיבת כנסת יצחק ־ חדרה – 55 ימי מאסר; הבחור החשוב אליהו חלים בלוי תלמיד ישיבת כנסת יצחק חדרה – 45 ימי מאסר; הבחור החשוב דוד ווייסנשטרן תלמיד ישיבת פוניבז' ־ 45 ימי מאסר; הבחור החשוב יחזקאל מילצקי תלמיד ישיבת תורת משה – 45 ימי מאסר; הבחור החשוב יוסף חיים נחמני תלמיד ישיבת כנסת יחזקאל – 45 ימי מאסר.
יצוין, כי בדרך כלל נוהגים שלטונות הכלא הצבאי להפחית מעונש המאסר בפועל יום אחד לכל עשרה ימי מאסר שנגזרו בביהמ"ש הצבאי. כמו"כ הזמן שכבר שהו אסירי עולם התורה בכלא עד שנגזר דינם ־ כחודש ימים – נחשב כחלק מתקופת המאסר.

קבלת עול מלכות שמיים בבית המשפט

לקראת השעה 1:00 בצהריים כבר היה אולם הדיונים בבית המשפט הצבאי ביפו מלא וגדוש בבני משפחות מוסרי הנפש וראשי 'הוועדה להצלת עולם התורה' שקיבלו בחרדת קודש את ראשי הישיבות רבותיהם של שנים עשר גיבורי החיל שהגיעו למקום: הגאון הגדול רבי אשר הכהן דויטש שליט"א מראשי ישיבת פוניבד, הגאון הגדול רבי יהושע ארנברג שליט"א ראש ישיבות כנסת יצחק, הגאון רבי יעקב וונדרוולדה שליט"א ר"מ ישיבת גרודנא, והגאון רבי אליהו ויינר שליט"א מראשי ישיבת דעת אליהו.
עקב הצפיפות הרבה החליטו רשויות הצבא, כי באולם הדיונים ישהו רק ראשי הישיבות שליט"א, אסירי עולם התורה, רבני 'הוועדה' ונציגי הסנגוריה. שופט בית המשפט הצבאי החל בהקראת גזר הדין הראשון, בו ציין כי בבואו לגזור את דינו של בן הישיבה, הוא מביא בחשבון את 'אי הבעת החרטה' ועקב כך קוצב את דינו לשלושה חודשי מאסר. עם תום הקראת גזר הדין, קמו באופן ספונטני שנים עשר בני העלייה והחלו בקבלת עול מלכות שמים, בקריאת 'שמע ישראל', 'ד' מלך', ו'ד' הוא האלוקים', כשראשי הישיבות שליט"א מצטרפים אליהם בהתרגשות בל תתואר. מחזה קידוש שם שמים זה, שלא נראה מעולם בין כתלי בית המשפט, הביא את רשויות הצבא לאיבוד עשתונות וחוסר שליטה מוחלט בנעשה באולם המשפט, לאחר שהקריאות החוזרות ונשנות המופנות לאסירי עולם התורה להפסיק את קריאת פסוקי הייחוד לא נענו. בשיאו של המעמד הכריז השופט כי אינו מוכן להשלים עם הדבר ויצא בזעם מאולם ביהמ"ש כשהוא מפסיק את המשך קריאת גזרי הדין הנוספים.
לאחר דקות ארוכות הוצאו אסירי עולם התורה מאולם הדיונים, והוחלט שבכל שלב יהיה נוכח באולם רק בן העלייה שמקריאים את גזר דינו והוריו, כשראשי הישיבות שליט"א ורבני 'הוועדה' נשארים אף הם באולם המשפט. השופט חזר למקומו וחזר להקריא כשהוא מדגיש, כי גם הנדון השני, כמו הבאים אחריו, מסרב להתחרט, והוא גוזר את עונשו ל-80 ימי מאסר. בשלב זה, לעיניהם המשתאות של נציגי הפרקליטות הצבאית ויתר הנוכחים, פרצו ההורים לעבר בנם בקריאות 'מזל טוב' לבביות, כשראשי הישיבות הגאונים שליט"א לוחצים את ידי אסיר עולם התורה ומברכים אותו בחום על זכייתו לקדש שם שמים. המחזות הללו חזרו פעם אחר פעם, כשאנשי בית המשפט הצבאי מציינים בהשתאות שמעולם לא ראו תגובות מרוממות כאלו.

"אני נעלב: רק 45 ימי מאסר…"

כאשר הגיע תורו של אחד מאסירי עולם התורה שהיה נראה כל התקופה האחרונה כי יישפט למרבית ימי המאסר שיוטלו על טובי בני הישיבות, התברר כי השופט קצב את דינו ל־45 ימי מאסר "בלבד". בשלב זה נעמד בן העלייה וקרא לעבר השופט: "אני נעלב ממיעוט ימי המאסר שנגזרו עלי"…
עם תום הקראת גזרי הדין לוו אסירי ציון לעבר תא המעצר בשירה אדירה של 'זאת התורה לא תהא מוחלפת', 'ציון הלא תשאלי לשלום אסירייך' כשראשי הישיבות הגאונים הרבנים שליט"א, בני המשפחות ורבני 'הוועדה להצלת עולם התורה' מעוררים אותם בדרכם להמשך מעצרם.
[הידיעה מבטאון עולם התורה 'הפלס']

השארת תגובה

שתף את הידיעה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן