פרשת ויצא: לפחות 32 חרדים שהתייצבו בלשכות הגיוס הסתבכו בשבוע האחרון עם רשויות הצבא בעקבות תקנות הגיוס החדשות

בעקבות חקיקת חוק בני הישיבות המשודרג ותקנות להגבלת זכאות בני ישיבות לקבלת דיחוי, במטרה להגביר את גיוס החרדים מקרב בני הישיבות, הסתבכו בשבוע האחרון בלבד, לפחות 34 חרדים. כך עולה מרשימה לתפילה שהועברה לחכמי התורה, ע"י 'איגוד בני התורה הספרדים'. כזכור, החוק החדש בוטל החל מחודש אלול בשנה הבאה ע"י בג"ץ הדורש גיוס נרחב יותר מקרב המגזר החרדי רח"ל. * האיגוד מסייע לאלפי חרדים שהסתבכו לאחר שהתייצבו בלשכות הגיוס. * במקביל, רשויות הצבא, מנסים גם לפגום בפטור הניתן לבנות, ו-3 בנות ישראל נמצאות בסכנת גיוס מיידית * חכמי התורה הספרדים: "לכל בני הישיבות ואברכי הכוללים נקרא היו נכונים לעמוד במסירות נפש כנגד כל הגזירות והנכונות", "אנו מודיעים בזאת כי נעמוד בבל עוז ותעצומות מאחורי כל בחור או אברך בכל מקום שהוא, להרעיש עולם ומלואו לבל תשלוט בו יד זדים".

תהילים קמב
(א) מַשְׂכִּיל לְדָוִד בִּהְיוֹתוֹ בַמְּעָרָה תְפִלָּה.
(ב) קוֹלִי אֶל יְהוָה אֶזְעָק קוֹלִי אֶל יְהוָה אֶתְחַנָּן.
(ג) אֶשְׁפֹּךְ לְפָנָיו שִׂיחִי צָרָתִי לְפָנָיו אַגִּיד.
(ד) בְּהִתְעַטֵּף עָלַי רוּחִי וְאַתָּה יָדַעְתָּ נְתִיבָתִי בְּאֹרַח זוּ אֲהַלֵּךְ טָמְנוּ פַח לִי.
(ה) הַבֵּיט יָמִין וּרְאֵה וְאֵין לִי מַכִּיר אָבַד מָנוֹס מִמֶּנִּי אֵין דּוֹרֵשׁ לְנַפְשִׁי.
(ו) זָעַקְתִּי אֵלֶיךָ יְהוָה אָמַרְתִּי אַתָּה מַחְסִי חֶלְקִי בְּאֶרֶץ הַחַיִּים.
(ז) הַקְשִׁיבָה אֶל רִנָּתִי כִּי דַלּוֹתִי מְאֹד הַצִּילֵנִי מֵרֹדְפַי כִּי אָמְצוּ מִמֶּנִּי.
(ח) הוֹצִיאָה מִמַּסְגֵּר נַפְשִׁי לְהוֹדוֹת אֶת שְׁמֶךָ בִּי יַכְתִּרוּ צַדִּיקִים כִּי תִגְמֹל עָלָי.
אַחֵינוּ כָּל בֵּית יִשְׂרָאֵל הַנְּתוּנִים בַּצָּרָה וּבַשִּׁבְיָה הָעוֹמְדִים בֵּין בַּיָּם וּבֵין בַּיַּבָּשָׁה הַמָּקוֹם יְרַחֵם עֲלֵיהֶם וְיוֹצִיאֵם מִצָּרָה לִרְוָחָה וּמֵאֲפֵלָה לְאוֹרָה וּמִשִּׁעְבּוּד לִגְאֻלָּה הָשָׁתָא בַּעֲגָלָא וּבִזְמַן קָרִיב וְאִמְרוּ אָמֵן.

כזכור, בתחילת חודש אב התכנסו חכמי התורה, ראשי הישיבות הספרדיים לדיון חירום שנמשך כשעתיים וחצי בעקבות התקנות שנועדו לצמצם כבר בשלב נוכחי את בני הישיבות הזכאים לקבלת דחוי. ראש ישיבת יקירי ירושלים, הגאון הגדול רבי יהודה כהן שליט"א: "שיגידו למלאך המשחית הרף! מספיק! הם שרפו את עולם התורה…"
במכתב מיוחד מטעם חכמי התורה, שהתפרסם תחת הכותרת 'בני אל תלך עמהם' הזכירו הרבנים את הפסיקה ההלכתית "אשר זה איסור מוחלט לכל שומר תורה ומצוות באשר הוא – ואף אם אינו במסגרת לימודים – וכל באיהם לא ישובון עוד".
הרבנים גם מחו נגד התקנות החדשות "אשר מתחילתם ועד סופם נועדו בגלוי ובמוצהר למנוע מהמוני תלמידי ישיבות ואברכי כוללים לקבל את הדיחוי המגיע להם כפי שהיה נהוג עד עתה, ובכך יוכלו מעתה להעמידם בפני סכנת מאסר או גיוס לצבא וכל תכליתם וכוונתם בזה לבטל ולהשבית קול יעקב המצפצף בבתי כנסיות ובתי מדדשות ולהדק טבעת החנק סביב לומדי התורה כאשד פריחת עולם התודה בשנים האחרונות הינה לצנינים וכמדקדות חרב בעיניהם, ורוח הקודש אומרת כן ירבה וכן יפרוץ"
בהתייחס לבני הישיבות כתבו הרבנים: "והננו בזה לחזק את ידיהם של הבחורים והאברכים הנרדפים על צווארם ע"י רשויות הצבא ושולחיהם, חזקו ואמצו אל תיראו ואל תערצו מפניהם, עמדו בגבורה כנגד כל ניסיון להעביר אתכם על דתכם בין בפיתוי ובין בכפיה, ה' עמכם גיבורי החייל, ופשוט וברור שכל בחור או אברך שאיו בידו כל המסמכים הנדרשים באופן מסודר, אין שום חולק שאסור לו להופיע בפני גורמי הצבא בשום דדך שהיא כי בכך מכניס הוא עצמו בלי ספק בסכנה נוראה ביותר. ולכל בני הישיבות ואברכי הכוללים נקרא היו נכונים לעמוד במסירות נפש כנגד כל הגזירות והנכונות ולהכריז בשער בת רבים כי שום קושי או מאסר לא ירתיעו אותנו ולא יסירו אותנו מעם ה' אלוקינו, 'מים רבים לא יוכלו לכבות את האהבה ונהרות לא ישטפוה'. ואנו מודיעים בזאת כי נעמוד בבל עוז ותעצומות מאחורי כל בחור או אברך בכל מקום שהוא, להרעיש עולם ומלואו לבל תשלוט בו יד זדים.
חיזוק מיוחד כתבו הרבנים אל נשות ישראל, עמדו בגאווה לימין בניכן ובעליכן לחזקם ולעודדם לבל תיפול רוחם בשעה גורלית זו, ואל תחששו משום איום או קושי, ודעו כי צרתכם אינה צרת יחיד כי אם צרת כל הכלל כולו אשר עומד עימכן במלחמתכן, ובזכות נשים צדקניות נגאלו ישראל ממצרים ובזכותן עתידין להיגאל, בעגלא ובזמן קריב אכי"ר.

על המכתב חתומים, הגאונים הגדולים: רבי יהודה כהן, ראש ישיבת יקירי ירושלים; רבי אליהו טופיק, ראש ישיבת באר יהודה; רבי יצחק ברכה, ראש ישיבת עטרת יצחק; רבי יצחק כהן, רב שכונת שמואל הנביא; רבי יצחק רצאבי, פוסק עדת תימן; רבי אמנון סבאג, ראש ישיבת תפארת משה; רבי דוד בצרי, ראש ישיבת השלום; רבי יורם מיימון, ראש ישיבת תורת משה; רבי יצחק טופיק, ראש ישיבת באר יהודה; וכן חכמי ורבני 'אהבת שלום' ירושלים: רבי מנחם שוע, רבי דוד פנירי, רבי יעקב שילוני, ורבי אברהם כהן.

גם הגאון הגדול רבי ציון בוארון, חבר בית הדין הרבני הגדול לשעבר, מחה נחרצות בתקנות החדשות, במכתבו מאור לכ"ו תמוז תשע"ז: "אין צורך להיות משפטן משופשף ע"מ להבחין שהמדובר לא בתקנות אלא בהצרת צעדיהן של הישיבות הקדושות והערמת קשיים נוספים על בני הישיבות באופן אישי. נוסיף ש"התקנות" לא רק שהן משפילות ביותר את מעמד ותוקף קדושת לימוד התורה הקדושה בישראל אלא שיש בהן גם סכנה מוחשית שיכולה להביא למצב של סגירת ישיבות במקרים לא מעטים. ואני אומר במלא האחריות שמדובר בתקנות שמקומן בשלטון קומוניסטי"

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן