אלפי חרדים במחאה עיקשת נגד גיוס בני הישיבה; נסיונות המשטרה לדכות את המחאה באמצעים בלתי חוקיים נכשלו שוב

בעקבות החלטת השלטונות להמשיך במלחמת דת נגד היהדות והתורה הקדושה, הוחלט בהוראת גדולי ישראל על גל מחאות חסרות תקדים בכל רחבי הארץ. לדרוש את כבודה של תורה ולתבוע את עלבונה מיד הקמים עליה להשפילה ולחלל כבודה, במעצר לומדיה, מכבדיה ואוהביה – בני הישיבה שנאסרו בידי שלטונות הצבא, בעוון רצונם ללמוד תורה בטהרתה. אתמול אחה"צ תחת גשם שוטף שהתערבב עם מי המכת"זיות השתתפו אלפי חרדים ובראשם ראשי ישיבות ורבנים במחאה עיקשת נגד גיוס בני הישיבות * בין השעה 15:00 ועד לשעה 16:30 התקיימה המחאה בצומת הרחובות שרי ישראל - יפו, ולאחר מכן התקיימה המחאה בכניסה לעיר מתחת לגשר המיתרים (כיכר התורה) * נסיונות המשטרה לדכות את המחאות נגד גיוס חרדים נכשלו שוב, ולמרות הפעלת אלימות בלתי מידתית ע"י השוטרים, והפעלת 3 מכתזי"ות בואש בבת אחת, המחאה נמשכה עד לקבלת ההוראה מטעם גדולי התורה על סיום המאה, אז הסתיימה המחאה באופן מיידי. * במהלך ההפגנה נעצרו ל"ו חרדים, מתוכם הוסגרו 7 בני עליה נוספים לכלא הצבאי.

תחת גשם שוטף ומול זרנוקי מי 'הבואש' עמדו אתמול אלפים רבים מיראי ד' מכל רחבי הארץ בצומת הרחובות יפו – שבטי ישראל וכן בכיכר התורה שמתחת לגשר המיתרים בירושלים, כשהם משמיעים את מחאתם וזעקתם על הפגיעה בעיקרי הדת בגזירת חוק גיוס בני הישיבות וההתעללות הממושכת של שלטון צוררי התורה המשליך לכלא עשרות בני עליה ומוסרי נפש שאינם מוכנים לשתף פעולה עם הגזירה, וכהוראת גדולי הדור שליט"א אינם מתייצבים בלשכות הגיוס.
המשטרה השתמשה בכל האמצעים בניסיון למנוע את המשך המחאה, אך לא הצליחה לפזר את בני התורה אשר ישבו וספגו מטח אחר מטח של מי ה'בואש' כשהם רטובים עד לשד עצמותם גם מגשמי הברכה שנטפו עליהם. אך כל זאת לא מנע מהם להמשיך את דבקותם ואת שירתם 'אבינו אב הרחמן המרחם… והאר ענינו בתורתך ודבק לבנו במצוותיך'.
זרמי ה'בואש' כוונו לכל עבר, לא פעם גם כלפי עוברים ושבים שעברו מעל גשר המיתרים או צוותי צילום שתיעדו את פעולותיהם האלימות. באחד המקרים תועדה עוברת אורח שחצתה את צומת שערי העיר כשרכב המכת"זית מכוון אליה את זרנוק מי ה'בואש', כאשר מעוצמת הזרם הוטחה ועפה על הכביש בעוד מפעיל המכת"זית ממשיך לכוון אליה את זרנוק המים. במקרה אחר נפגע צעיר שנזקק להמשך טיפול רפואי מזרם מי ה'בואש' שפגעו בו. יצוין, כי התזת מי ה'בואש' באופן ישיר על בני אדם נוגדת את ההוראות והכללים המתירים שימוש באמצעי זה.
כבר בשלב ראשוני של המחאה הובהלו לבתי החולים מספר יראי ד' שנפגעו מאלימות השוטרים, בהם גם אחד מעצורי המחאה שכבר היה ברכב האסירים ונזקק לטיפול רפואי בעקבות האלימות שהופנתה כלפיו.
יצויין שכתוצאה מהגשת התלונות הרבות ע"י 'האגודה להגנת זכויות הציבור החרדי' למחלקה לחקירות שוטרים, וכן בעקבות הפרסומים המוקדמים אודות תיעוד אינטנסיבי של התנהלות המשטרה, ניכרה אתמול ירידה ניכרת במספר השוטרים שנהגו באלימות ואכזריות כלפי המוחים. אם כי, גם אתמול תועדו שוטרים רבים שנהגו בפראות אלימה, כשעל פי עדויות הוכו ואף נעצרו נערים כבני שלוש עשרה וארבע עשרה. באחד המקרים נגרר ילד בן 13 לעבר רכב האסירים כשהוא אזוק באזיקים, אך בהוראת קצין משטרה שוחרר הילד באופן מיידי.
מנגד, קבוצת מיעוט קולנית של חילונים שהשתתפה במחאה וניסתה לפגוע לא פעם באופן פיזי בבני התורה, זכתה ליחס מועדף מצד שוטרי משטרת ישראל, האמורים למנוע הסתה ופגיעה באזרחים.
עשרות העצורים המשיכו את מחאתם גם בתוככי רכב האסירים, בריקודים סוערים ושירה לוהטת שהושמעה בתוככי הרכב. המוני המוחים ליוו את רכבי האסירים בשירה וזמרה ביציאתם לעבר תחנת המשטרה במגרש הרוסים.

ההפגנה בשרי ישראל

לקראת השעה 15:00 אחה"צ החלו ההמונים להתאסף בצומת המחאה בכיכר שערי העיר שבצומת הרחובות יפו – שרי ישראל. לאחר אמירת תהילים הושמעה במקום מחאתה האדירה של היהדות הנאמנה. במקום נראו אלפים רבים של יראי ד' מכל העדות והחוגים, בהם מרביצי תורה ורבני קהילות, וכן זקנים וישישים שהשתתפו במחאה מתחילתה ועד סופה.
שעה ארוכה בטרם החלה המחאה סגרה המשטרה את הכניסה לצומת מכיוון רחוב נורדאו ובנייני האומה, כשבהמשך בעקבות המחאה נחסמה התנועה לחלוטין מכל הכיוונים. גם הרכבת הקלה נאלצה להפסיק לחלוטין את תנועתה בין שער שכם לתחנה המרכזית בשני הכיוונים.
זמן קצר לאחר תחילת המחאה החלה המשטרה בניסיון נוסף להשתיק את קול המחאה, אך למרות ההתנהלות הברוטאלית בפינוי המוחים ועל אף המעצרים ההמוניים שנערכו במקום, המשיך קול המחאה להדהד מפי ההמונים ששרו וזעקו 'משה אמת ותורתו אמת'. גם השימוש המאסיבי במי ה'בואש' כששלוש המכת"זיות מופעלות כאחת מול מאות המוחים, לא הועיל וכוחות המשטרה עמדו חסרי אונים מול ההמונים שהמשיכו לשבת במרכז הכביש ולשיר 'וחיי עולם נטע בתוכינו'.

לראשונה, 3 מכת"זיות בואש מכוונות בבת אחת לעבר המפגינים. צילום: דוד פרלמוטר
ההפגנה בכיכר התורה – גשר המיתרים

לקראת השעה 16:30 הועברה הודעה לאלפי המוחים לעבור מצומת שרי ישראל לעבר הכניסה לעיר ולצאת לכיוון 'כיכר התורה' שמתחת לגשר המיתרים, שם התקיים שלב נוסף של המחאה האדירה ונראו שוב מחזות של קידוש שם שמים. במשך כל שעות המחאה, בשני מוקדיה, הצטרפו כל העת עוד ועוד המונים מבני התורה ויראי ד' שיצאו לעזרת אחיהם הנלחמים בחזית המערכה למען כבוד התורה ולומדיה.

מגרש הרוסים

מול שערי בית המעצר במגרש הרוסים התקיימה עצרת מחאה וחיזוק המונית בהשתתפותם של מאות יראי ה', נגד כוונת משטרת ירושלים להסגיר את בני העליה לידי רשויות הצבא.

המחאה בשרי ישראל. תיעוד: דוד פרלמוטר.

המחאה בכיכר התורה – גשר המיתרים. תיעוד: דוד פרלמוטר.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן