הרשויות מציבות קשיים בירוקרטיים לבנות ישראל במטרה לאלצם להתייצב בלשכות הגיוס; מאות חרדים וגדולי תורה מחו במשך למעלה מיממה מול לשכת הגיוס בירושלים

הצבא מציב לאחרונה קשיים מכוונים ומנצל אמתלאות שונות כדי לאלץ בנות דתיות וחרדיות להתייצב בלשכות הגיוס, ובארגוני הסיוע לבנות המסתבכות עם רשויות הצבא מזהירים: "על ההורים והנהלות הסמינרים לנקוט משנה זהירות בהגשת התצהירים למתן פטור משירות צבאי. להשגיח ולהתריע שלא ייווצר מצב בו תלמידה חרדית לא תגיש את התצהיר הנדרש בזמן הקבוע. בכל מקרה, אין להיכנע לדרישות הצבא לזימון הבת ללשכת הגיוס לשום בדיקה או חקירה כל שהיא" * במכתב מיוחד של 'העדה החרדית' משנה שעברה חודד שוב הוראתם הנחרצת של מרנן החזו"א והרב מבריסק זיע"א, כי "אסור לכל בת ישראל להתייצב בלשכות הגיוס לדבר גיוס ופיקוד חס וחלילה לא בדרכי פיתוי ולא בדרכי הכרח וכדומה (רק לבא להסדר באמצעות המוסדות)" * במהלך המחאה מול לשכת הגיוס בירושלים שהחלה אתמול בסביבות השעה 17:00 ונמשכת למעלה מיממה, משתתפים בסה"כ אלפי חרדים - במשמרות, והגיעו למחאה בין היתר ראש ישיבת קול תורה הגרב"צ בורדיאנסקי, ראש ישיבת יקירי ירושלים הגר"י כהן שליט"א, ראש ישיבת עטרת יצחק הגר"י ברכה, המקובל הגר"י עדס, וגדולי תורה נוספים.

תופעה חמורה, שהוחרפה בשנה האחרונה, כאשר רשויות הצבא מציבות קשיים בפני בנות חרדיות הנקראות שוב ושוב ללשכות הגיוס על מנת להסדיר את מעמדן ולקבל פטור מגיוס לצה"ל, שאודותיו נפסק כי הוא ב'יהרג ואל יעבור'. כאשר בניגוד להליך המקובל מימים ימימה, לפיו הבנות החרדיות מגישות את התצהיר במרוכז ע"י הנהלת המוסד שבו הן לומדות, כשתעודת הפטור מגיעה לאחר מכן לביתן באופן אוטומטי, וללא צורך להתייצבות באופן עצמי בלשכות הגיוס. החלו לאחרונה רשויות הצבא להערים קשיים רבים על השגת הפטור לבנות חרדיות לא מעטות, כולל מהסמינרים המרכזיים במגזר החרדי, ומציגים בפניהם דרישות שרירותיות לפיהן על הבת להופיע בעצמה בלשכת הגיוס. ברוב המקרים בתואנה של "תקלות טכניות" בהצהרה שהוגשה.
החל מאתמול בשעה 17:00 אחר הצהריים החלה מחאה סמוך ללשכת הגיוס בירושלים לאחר שהתברר כי הרשויות דורשות שוב מבנות ישראל להתייצב במקום, ולעתים, כשנראה להם כי יש סיכוי להפיל את הבת, אף מנסים לגייסה בכפייה רחמנא ליצלן.
המחאה נמשכה במשך כל הלילה, ואף במהלך היום. מיליציות של המשטרה התעללו במוחים, פצעו אותם, כשמספר מוחים אף נאלצו להתפנות לבית החולים, והשאר טולפו במקום. במהלך המחאה נעצרו בסך הכל כ-34 מוחים.
למקום המחאה הגיעו גדולי תורה, כאשר אתמול אחה"צ הגיע למקום ראש ישיבת קול תורה הגאון הגדול רבי בן ציון בורדיאנסקי שליט"א. והצהריים הגיעו למקום חכמי התורה הגאון הגדול רבי יהודה כהן שליט"א, ראש ישיבת יקירי ירושלים, הגאון הגדול רבי יצחק ברכה שליט"א ראש ישיבת עטרת יצחק, המקובל הגאון הצדיק רבי יעקב עדס שליט"א, ורבנים נוספים.

ראש ישיבת יקירי ירושלים הגאון הגדול רבי יהודה כהן שליט"א במחאה מול לשכת הגיוס בירושלים. צילום: דוד פרלמוטר

בארגוני הסיוע, המעניקים סיוע לבנות המסתבכות מול רשויות הצבא מבהירים כי "לנוכח המגמה המתמשכת של רשויות הצבא להקשות בכל דרך על מתן הפטור משירות צבאי לבנות דתיות ושומרות מצוות, מוטלת על ההורים ועל הנהלות הסמינרים ובתי הספר העל יסודיים לבנות חרדיות, לנקוט משנה זהירות, להשגיח ולהתריע שלא ייווצר מצב בו תלמידה חרדית לא תגיש את התצהיר הנדרש בזמן הקבוע. בכל מקרה, אין להיכנע לדרישות הצבא לזימון הבת ללשכת הגיוס לשום בדיקה או חקירה כל שהיא".
במכתב מיוחד מטעם בד"ץ העדה החרדית מחודש טבת תשע"ז, חזרו הם שוב על הוראתם הנחרצת של מרנן החזו"א והרב מבריסק זיע"א, כי "אסור לכל בת ישראל להתייצב בלשכות הגיוס לדבר גיוס ופיקוד חס וחלילה לא בדרכי פיתוי ולא בדרכי הכרח וכדומה (רק לבא להסדר באמצעות המוסדות)"
בכל מקרה של בעיה ניתן לפנות לאחד מהארגונים הבאים:
מרכז ההכוונה והסיוע לבנות ישראל – 02-940-3483.
האגודה לזכויות הבת הדתית – 072-253-7400.
איגוד בני התורה הספרדים – 02-650-7494.
ארגון חומותייך – 077-222-1244
ארגון יהודית – 02-594-3231

להלן מקבץ תמונות ממעמד המחאה, כפי שתיעד הצלם דוד פרלמוטר

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן