מתכוננים לגלות: בארה"ב מתעתדת להיפתח קרן שתסייע למשפחות החוששות להיאבק מול הרשויות לברוח מהמדינה

למרות שטרם נראה כי גל עזיבה לחו"ל מתרחש בפועל, בפרט לאור העמידה הנחושה העיקשת והמרשימה של בני הישיבות המראים עוצמות בלתי ניתנות לתיאור במאבקם במסירות נפש נגד גיוס בני הישיבות * בארה"ב מבשרים על תוכנית להקמת "'מפעל פתח הצלה' שמטרתו לעזור למשפחות לברוח מהמדינה הציונית", ומיועד ככל הנראה בשלב זה למשפחות החוששות לעמוד מול הרדיפה השלטונית * כזכור מרן הרב שך זיע"א בירחי כלה: במידה ויגוייסו בני הישיבות הארץ תיהפך למקום סכנה, ונצטרך כולנו ללכת לגלות * דובר חרדי בראיון להארץ: עשיתי לילדי דרכונים גרמניים כי אם לא תהיה ברירה אצטרך לצאת לגלות בחו"ל

בארץ ישראל חוקקו הרשויות חוק שנועד להדיח את עם ישראל משמירת התורה והמצוות, זאת בין היתר באמצעות גיוס חרדים לכור ההיתוך הישראלי, באופן חסר תקדים, מגלים בני הישיבות הצעירים העומדים בחזית המערכה נגד החוק עמידה נחושה ומרשימה, כאשר למרות ניסיונות הדיכוי השלטוניים, ההתנגדות לגיוס בני הישיבות צוברת תאוצה מיום ליום, כאשר עוד ועוד חרדים אשר נחשפים לעובדות מצטרפים אף הם למאבר ההרואי נגד הגיוס.
מודעות המתפרסמות ברחבי ארה"ב מבשרות על כך, כי ביום חמישי הקרוב מתוכננת להתקיים מעמד יסוד "מפעל פתח הצלה – שמטרתו לעזור למשפחות לברוח מהמדינה הציונית", ונועד ככל הנראה בשלב זה לסייע למשפחות החוששות להיאבק באופן עצמאי נגד השלטונות. במכתב מטעם גדולי תורה בחו"ל נכתב "והנה המצב כעת נורא ואיום גזירת שמד על כל תושבי ארץ ישראל רח"ל ה"י, ובהיות שכבר הבטיחה תורה כי לא תישכח מפי זרעו, וגם נצח ישראל לא ישקר נעשה התעוררות גדולה אצל הרבה משפחות הדרים שם, לעקור הם ומשפחתם לחוץ לארץ, להנצל מגזירת השמד. אבל דא עקא כי נצרך לזה ממון הרבה לכל משפחה וגם נצרך עסקנים להטפל בכל הנצרך עד שיצא מכח אל הפועל".

כזכור מרן הרב שך זיע"א במשאו ההיסטורי בירחי כלה, אמר בין היתר כי במצב כזה "הארץ תיהפך למקום סכנה, ונצטרך כולנו ללכת לגלות, ולא תישאר כאן אף פרסה". הדברים אף הובאו על ידי ראש ישיבת קול תורה הגאון הגדול רבי ברוך שמואל הכהן דויטש שליט"א במשא מיוחד בו הביא בעדות אישית את דעתם של מרנן הרב שך והרב אלישיב זיע"א בענין זה.

עד כדי כך, להגר לגרמניה ולא לשרת בצבא? 'עד כדי כך. בוודאי'

בראיון עם דובר הוועדה להצלת עולם התורה הרב אברהם מנקס שהתפרסם בעיתון 'הארץ' תחת הכותרת "עד כדי כך, להגר לגרמניה ולא לשרת בצבא? 'עד כדי כך. בוודאי'", הסביר הדובר החרדי את המאבק החרדי נגד הגיוס.
תן לי לתת לך סקירה של שתי דקות, ותבין הכל. עד ביטול חוק טל היתה אופציה של כל בחור ישיבה שתורתו אומנותו ושמביא שלושה טפסים, מהראש ישיבה, מוועד הישיבות ומעורך דין, שמאשרים שהוא יושב ולומד, לקבל פטור. זה היה ככה שישים שנה. בא בג"ץ וביטל את חוק טל, עם אמירה שצריך לגשת לשוויון בנטל. אחר כך היתה ועדת שקד. בהתחלה היתה הסכמה בין כל הקצוות, שיהיה מה שהיה, לא הולכים לשום מקום של פשרות ויעדים, במובן שעולם התורה לא חותך נתחים ממנו ומביא אותם לצבא. באמצע הוועדה התבטלה ההסכמה הזאת. ואז נחקק חוק שמחייב יעדים, מחייב גייסים. אם אתה מוצא אותי פעם אחת שקרן — אל תדבר איתי. זה דברים שנחקקו באופן מסודר. החרדים אמרו — אנחנו מוצאים לנכון להעביר מהישיבות לצבא, וזה תהליך חיובי. זו אמירה שעד אז שום חרדי לא היה מסכים לה. שום חרדי בעולם. בחוק הזה המדינה מתחייבת לצבא לעשות צעדים אופרטיביים.
אני עכשיו קופץ להיום. בג"ץ ביטל גם את זה ודרש עוד החרפה של הדברים. הרב אוירבך אמר שיש שתי ברירות, אחת לצאת להפגנות המוניות, לשתק ולרסק את המדינה – ואני לא רוצה בשום אופן לעשות את זה. אני עושה את הדבר השני: אני אומר לבחורים שלי לא לגשת ללשכה ולשתף פעולה עם החוק. מדינה חכמה אומרת – זו קבוצה שלא מוכנה לשתף פעולה עם השינויים, והודענו: אם יעצרו בחורים שלנו, או־אז לא תהיה לנו שום ברירה אלא להילחם על כבודם וכבוד התורה. זה לא שאמרנו, כמו שאמרת, "לא מוכנים לקחת פתק". זה לא זה.
אנחנו רוצים להביע מחאה שקטה ושלווה של אי־שיתוף פעולה עם החוק. לא מוכנים שיפגעו בציפור הנפש שלנו. באה המדינה ומתעקשת. המדינה נמנעת מכל כך הרבה עימותים שהיא לא צריכה, למה פה היא הולכת ועוצרת עוד בחור ועוד בחור? התשובה פשוטה: כי ההליכה היום לקבל את הפתק היא לא כמו שהיתה לפני חמש ושש שנים. יש שם עכשיו מערך של סינון בחורי ישיבות. יש סלקציה — סליחה שאני משתמש בביטוי הזה. עכשיו הוקמה מינהלת לחזק את הממ"ח, המדור למיון חרדים, לתחזק אותו, כדי לברור בחורים כראות עיניהם. עד כאן מה שאמרתי.
מראיין: כן. שמעתי שישנם איומים מצדכם להגירה מכאן.
דובר הוועדה: הזכיר את זה כבר הרב שך בנאום "פתיחת ירחי כלה", מול 10,000 איש. הוא אמר: "אם יאלצו אותנו ללכת לצבא, נרד לחו"ל". זה ברור. אני באופן אישי עשיתי דרכונים זרים, כי אם לא תהיה ברירה – זה מה שאני אעשה.
מראיין: דרכונים לאיזו מדינה?
דובר הוועדה: לא יפה להגיד, אבל עשיתי לילדים דרכונים גרמניים.
מראיין: עד כדי כך, להגר לגרמניה ולא לשרת בצבא?
דובר הוועדה: עד כדי כך. בוודאי. בעיניים חילוניות מאוד קשה לראות את זה, אבל בחור חרדי בגיל 18, עומדות בפניו שתי אופציות: שירות בצבא או חתימה לכל החיים לחיים מסוג אחר, שחילוני בחיים לא היה מסכים להם. זה כולל את כל הוויתורים, ממועדונים ועד יציאה לחו"ל מתי שרוצים, הליכה למקומות עבודה. לאדם חרדי, בלי התורה אין חיים.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן