נתון מדאיג: ממשיך לעלות מספר החרדים בגילאי 18-21 שמתפתים ונופלים לצבא

יעדי הגיוס אותם הציבה הממשלה במסגרת חוק גיוס בני הישיבות גודל והולך מידי שנה, כך גם בפועל ב-2017 עומד מספר המגויסים על 2,850 עליה משנה קודמת * קצין באגף כוח האדם אישר כי המחאות נגד עידוד גיוס חרדים, פוגעים במידה רבה בפעולות הגיוס, ולכן הצבא אינו מצליח לעמוד ביעדים הרשמיים שהעמיד לעצמו * למרות צפי של גידול של 17,000 מתגייסים מקרב החילונים בכל שנה בעוד עשור באכ"א מתעקשים על המשך גיוס בני ישיבות במטרה להתיכם ולבוללם - "גם במצב של עודפי כח אדם נמשיך במהלכים לגיוס חרדים כמשימה ערכית".

על פי נתונים רשמיים של אגף כוח אדם, שפורסמו בהארץ, מספר החרדים שנפלו לצבא בשנה האחרונה (2017) עומד על 2850 בחורים שהתפתו ונפלו לצבא, מי בכפייה ומי בפיתויים.

בעוד שבתחילת פריצת הגדר עם הקמת גדוד הנח"ל נפלו לצבא עשרות חיילים מבתים חרדיים בלבד (אם כי ודאי שכל נשמה היא עולם ומלואו), ב-2017 עומד מספר המתגייסים כבר על 2,850, עליה של 50 בחורים לעומת 2016, ועליה דרמטית לעומת נתוני הגיוס בשנים קודמות. כאשר לדוגמא בשנת 2015 גויסו 2,475 חרדים, ובשנת 2014 גויסו לצה"ל 2,203 חרדים.

לא עומדים ביעדים, המחאות נגד מתגייסים משפיעות!

יצויין כי יעדי הגיוס אותם הציבה לעצמה הממשלה במסגרת חוק גיוס בני הישיבות אף גבוה יותר, כששיעור המתגייסים. ע"פ תוכנית הרשויות היה להפיל 3,200 בני ישיבות בשנה זו. קצין באגף כוח האדם אישר כי המחאות נגד עידוד גיוס חרדים, פוגעים במידה רבה בפעולות הגיוס "אי אפשר להתעלם מזה" אמר. לפי נתוני הצבא, ישנן מאות בקשות לאישור נסיעה בלבוש אזרחי. "יש יישובים מועדים לפורענות, ושם אנחנו לא לוקחים סיכון – וישר נותנים פטור", תיאר הקצין. "אם אנחנו מבינים שההליכה על מדים עלולה להוות סיכון, אנחנו לא עושים משחקים".

גיוס החרדים נועד להתיכם ולבוללם

החל משנת 2024, צפוי לעלות מספר המתגייסים בציבור החילוני ב-10,000 מתגייסים בשנה ביחס להיום. העלייה תימשך ומשנת 2027 צפוי להתגייס לצבא מידי שנה 17 אלף מתגייסים יותר מספר המתגייסים שיש כיום. בצה"ל הוקמה לאחרונה ועדה תחת הכותרת "ועדת צבא העם" כדי לבחון כיצד להתמודד עם הגידול של 17,000 מתגייסים בתוך כעשור. בראש הצוות עומד ראש אכ"א.
אך למרות הגידול במספר המתגייסים, באכ"א מציינים כי הצורך בגיוס חרדים לצבא לא מתייתר, כיוון שמדובר במשימה ערכית "גם במצב של עודפי כח אדם נמשיך במהלכים לגיוס חרדים כמשימה ערכית". גורם צבאי באגף כח אדם אומר בעבר ל-nrg, כי אחד המטרות הנוספות בגיוס חרדים לצבא, היא שמלבד הדרדור בהיותם בצבא, גם לאחר שיעזבו את הצבא לא יחזרו לבית המדרש "חרדי שהגיע לשרת בצבא והשתכר במשכורת חודשית, כבר לא יוכל לחזור ולהסתמך על קצבאות"

יודגש, כי דעת כל גדולי התורה כי איסור גמור להתגייס לצבא בכל מסגרת שהיא ואפילו למי שאינו במסגרת לימודים.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן