אסיר עולם התורה שסירב ללבוש את מדי האסירים במשך 38 יום שוחרר באופן מפתיע מהמאסר הצבאי

אסיר עולם התורה האברך גיבור החיל הרב אברהם צבי לדרמן שליט"א התעקש שלא ליצור קשר עם מפקדים בכלא הצבאי וכן שלא ללבוש את מדי האסירים ובעקבות כך שהה בבידוד למשך למעלה מ-30 יום, בזמן זה אף סיים כמעט את כל המשניות * בשבוע שעבר הועבר למעצר פתוח, ואתמול בצהריים כשסיים את כל הששה סדרי משנה, הגיעו חבריו לשמוח בשמחתו. בעקבות הריקודים שפצחו במקום הגיעו נציגי הצבא והשליכום מהמקום. * כל בקשותיו להיכנס שוב למעצר, על מנת להמשיך ולשהות במעצר שהוטל עליו, סורבו בטענה שאין ברשותו תעודת חוגר צבאית או תעודה מזהה אחרת * במהלך שהותו במעצר הפתוח השתתף במערך ההסברה אודות הסכנה האורבת לפתחם של צעירים בשל נסיונות הפיתוי לגייסם לצבא.

אסיר עולם התורה גיבור החיל הרב אברהם צבי לדרמן שליט"א נעצר במהלך המחאות נגד גזירת גיוס בני הישיבות. במהלך שהותו בכל הצבאי נקט הרב לדרמן במרי פאסיבי חריף וסירב לכל שיתוף פעולה עם רשויות הצבא ומפקדי הכלא הצבאי. כך סירב בצעד מחאתי ללבוש את מדי האסירים הנהוגים בכלא הצבאי, לא התייחס לכל דרישה ופניה של האחראים בכלא הצבאי ולא השיב כלל לשאלות שהופנו אליו. בגין כך שהה במרבית ימי המאסר באגף מבודד, צעד שנחשב כענישה על עבירות משמעת. לשהיה באגף המיוחד ישנם גם יתרונות שכן האסיר פטור מכל מטלות הכלא הצבאי, וכך ניצל את זמנו וסיים בתקופת מאסרו ללמוד את מרבית ששה סדרי משנה.
שלטונות הכלא לא יכלו לסבול את המרי החריף בו נקט כלפיהם הרב לדרמן, וככל הנראה בעקבות חששם כי התנהלותו תשליך על סביבתו, ותביא לאוירה מזלזלת ולשבירת המשמעת בקרב האסירים, הוציאוהו בשבוע האחרון מהכלא והעבירו אותו למעצר פתוח במתחם בסיס תל השומר.
במהלך שהותו בתל השומר אף נקט הרב לדרמן בצעדים אקטיביים. כך, למשל, תלה על לוח המודעות בבית הכנסת של המחנה הצבאי את המודעה מטעם ארגון 'אגודים בצרה' המפרסם מדי שבוע את שמותיהם של כלל האסירים החרדים בבתי הכלא הצבאיים, הן בני העליה גיבורי החיל שמסרבים לשתף פעולה עם גזירת הגיוס ואינם מתייצבים בלשכות הגיוס, והן להבדיל – אותם בני ישיבות אומללים שנעצרים מדי שבוע לאחר שלמרות התייצבותם נשלל מהם מעמד בן ישיבה והם מושלכים לכלא הצבאי. כמו כן סיפר שדאג לפזר במקום עלונים נגד גזירת הגיוס ופרסומי הסברה אודות הסכנה האורבת לפתחם של צעירים בשל נסיונות הפיתוי לגייסם לצבא.
אתמול בצהריים, ביום בו השלים ללמוד את המסכתות בש"ס משניות שלא הספיק לסיימן באגף המבודד, שוחרר באופן מפתיע. וכך מתאר אסיר עולם התורה את נסיבות שחרורו: "כמה יראי ד' שבאו לבקר אותי ביקור שיגרתי ולשוחח עמי בשערי הבסיס הצבאי, יצאו בריקוד סוחף, ואליהם הצטרפו עוד קבוצה שבאה למקום במכוניות נוספות. השומרים שהיו במקום החלו להוציא את כל הרוקדים מחוץ לשערי המחנה הצבאי ואני בתוכם. אמרתי להם שאני מחוייב לשהות במעצר בתחומי הבסיס, אך הם העדיפו להוציא אותי אל מעבר לשערי הבסיס הצבאי. כל בקשותי להיכנס שוב למקום, על מנת להמשיך ולשהות במעצר שהוטל עלי, סירבו בטענה שאין ברשותי תעודת חוגר צבאית או תעודה מזהה אחרת". לדבריו, "כל מה שקרה שם מתועד וישנם עדים לסירובם המוחלט של שומרי המחנה להכניסני לשטח המחנה הצבאי להמשך מעצרי".
בדבריו סיפר על בני ישיבות שפגש בבסיס הצבאי לאחר שנשלל מהם מעמד בן ישיבה למרות התייצבותם בלשכות הגיוס, וביניהם כאלו שהוצע להם לפנות לממ"ח הנמצא בסמוך כדי לקבל ייעוץ בעניץ מסלולי גיוס לבני ישיבות.
רבים מבני הציבור החרדי ובפרט מבני היישוב הישן השתתפו אמש בקבלת פנים המונית לאסיר עולם התורה שליט"א. וע"פ הדיווחים קיבל מענק מיוחד כהזדהות והשתתפות, ע"ס 200 דולר עבור כל יום בבידוד, ו-100 דולר על כל יום במעצר הפתוח.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן