בג"ץ בפסיקה נוספת נגד המגזר החרדי: חייב את עיריית בית שמש להסיר שלטי צניעות בתוך שבועיים

בעקבות עתירת הפרקליטות ורפורמיות פרובוקטיביות: השופטים הורו להסיר שילוט בו מתבקשות הנשים לעבור לצידה השני של המדרכה בעת יציאתם של מאות המתפללים בבית הכנסת בכל שעות היום. למרות שמדובר בשלטים אשר לא לא מובעת בהם שום מוטיב מאיים, ובכל מדינה דמוקרטית אף היו זוכים להגנת בית המשפט ולו מצד חופש הביטוי * מלצר: "אפשר לבקש מנשים ללכת בלבוש צנוע, ועם זה יש מחלוקת, אבל לסגור רחוב לנשים?". כל הטענות כי מדובר בבקשה סבירה לכיבוד רגשות התושבים והתחשבות בקדושת בית כנסת וכבוד המתפללים, ולא מדובר בדרישה להדרת נשים מן הרחוב, לא התקבלו ע"י בית המשפט * מלצר רמז כי הצעד הבא יהיה מאסרו של ראש העיר בגין ביזיון בית המשפט. "אפשר להשיג אולי דחייה מסוימת שתוביל לסנקציה של מאסר, אדוני רוצה להגיע לזה?" * בית המשפט אף הציע למשטרה לבצע פרובוקציות יזומות במקום

למעלה מעשר שנים שהציבור החרדי בעיר בית שמש נאבק על זכותו לנהל את אורח חייו על פי תורת ישראל ודרכי הצניעות המסורים מדור דור. עוד בתקופתו של ראש העיר הקודם ניהלה העירייה דאז מאבק, שלא צלח בס"ד, להסרת השלטים המבקשים בצורה מכובדת מנשים המבקרות במרכזי השכונות החרדיות לכבד את רגשות תושבי השכונות ולהתלבש בצניעות. לפני כחמש שנים יצאה קבוצת נשים במאבק נוסף להסיר את השלט הנמצא בסמוך לאחד מבתי הכנסת המרכזיים בעיר, בו מתבקשות הנשים לעבור לצידה השני של המדרכה בעת יציאתם של מאות המתפללים בבית הכנסת בכל שעות היום.
כאשר לא קיבלו, לדעתן, את הסיוע מעיריית בית שמש, פנתה קבוצת הנשים למערכה משפטית ארוכה שנידונה בערכאות שונות פעם אחר פעם, כשבתי המשפט מחייבים את העירייה להסיר את כל שלטי הצניעות בעיר, בטענה שהדבר מהווה אפליה והדרת נשים. כל הטענות כי מדובר בבקשה סבירה לכיבוד רגשות התושבים והתחשבות בקדושת בית כנסת וכבוד המתפללים לא התקבלה ע"י בתי המשפט.
גם לאחר שבצו בית המשפט הוסרו השלטים בסיוע משטרת ישראל, נתלו השלטים שוב ושוב כשעיריית בית שמש סברה כי עשתה די והותר כדי לרצות את קבוצת הנשים העותרות ובית המשפט. אך למרות זאת תבעה הפרקליטות את העירייה והעומד בראשה הרב משה אבוטבול כביכול יש בהימנעותם מהסרת השלטים ביזיון בית המשפט, כשבית המשפט המחוזי אכן קבע כי אי הסרת השלטים החדשים מהווה ביזיון בית המשפט.
אתמול (ב') התקיים דיון בבית המשפט העליון במסגרת ערעור שהגישה העירייה על ההחלטה קודמת, במסגרתה נפסק כי עליה לשלם קנס בגין ביזיון בית המשפט. באותה החלטה הורה בית המשפט להסיר את שלטי הצניעות, אך לאחר שהוסרו נתלו בחזרה על ידי תושבי המקום. בית המשפט הורה לעיריית בית שמש כי עליה להסיר בתוך שבועיים כמה שלטי צניעות שנתלו ברחבי העיר. בנוסף הורה בית המשפט למשטרה להציב בעיר נוכחות משטרתית קבועה שמטרתה למנוע תלייה מחודשת של השלטים.
במהלך הדיון הביע השופט אורי שהם את עמדת הרפורמים והמסיתים, לפיו "שלטים המדברים על צניעות מסמנים את האזור כשייך לחרדים, ונותנים לגיטימציה לתקוף". והוסיף: "קוד הלבוש מביא אותנו למחוזות מאוד קשים". המשנה לנשיאת העליו, השופט חנן מלצר, מלצר אמר מנגד כי "למרות שחברי חושב כך, בנושא לבוש צנוע בפסיקה משווה זה לא חד וחלק, בהבדל מהדרת אדם מרחוב ציבורי. יש לכך פנים לכאן ולכאן ועובדה כשנכנסים למקום קדוש הדברים לא פשוטים".
כל טענות פרקליטיו של ראש העיר כי העירייה אינה יכולה לכוף את הסרת השלטים – נדחו בתוקף ע"י בג"ץ. כך גם הניסיון להסביר כי גם לגבי השלט הסמוך לבית הכנסת אין מדובר בדרישה להדרת נשים מן הרחוב, לא התקבל ע"י בית המשפט. לגבי הטענה כי השלטים המוסרים נתלים שוב ושוב, אמר השופט מלצר: "אם-יהיו שלטים, העירייה יורידו את השלטים, והמשטרה תהיה שם ביום ובלילה. מבחינתי שיביאו גדוד של משטרה". השופט אף הציע למשטרה לערוך במקום סיורים ולקיים נוכחות קבועה בכל המקומות לפרק זמן מסוים.
במהלך הדיון העלה השופט אורי שוהם הצעה לערוך בשכונות החרדיות בבית שמש פרובוקציות משטרתיות באמצעות שיגור שוטרות בלבוש אזרחי ובמראה חילוני על מנת ליצור התגרות מכוונת שתבחון את תגובת התושבים החרדים, כשהשופט מלצר דמיין: "אם זה עבד במאה שערים – אין סיבה שזה לא יעבוד במקום אחר".
בנוסף איים השופט מלצר במהלך הדיון, כי לאחר הטלת הקנסות האישיים על ראש העיר, הצעד הבא העלול להינקט כלפי ראש העיר במידה ולא יפעל להסרת השלטים – יהיה עונש מאסר על ביזיון בית המשפט.
בסיום הדיון פרסם בג"ץ את החלטתו, לפיה המערערים – עיריית בית שמש וראש העיר ־ הצהירו כי עד ל' בכסלו תשע"ח יוסרו השלטים שלגביהם הוגשה העתירה, וכן שלטים נוספים שנתלו בינתיים בנוסחים דומים. עם זאת ביקשו, כי הדבר יעשה בתיאום מראש עם המשטרה, ובסיוע שלה להגנה על מפקחי העירייה.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן