לחץ ברשויות הצבא; איבוד עשתונות בכלא ארבע: שבעה מאסירי עולם התורה מתעקשים שלא ללבוש את מדי האסירים ומעדיפים לשבת בבידוד מבחירה

שבעה בני עליה תפסו יוזמה, ומסרבים ללבוש את מדי האסירים, בעקבות כך שוהים הם מבחירה בבידוד שם התנאים החומריים קשים יותר אך במקביל נפטרים מכל מטלות הכלא הצבאי * בסוף השבוע האחרון החליט אחד הממונים בכלא ארבע להתעלל בארבע בני עליה שנקטו יוזמה ומסרבים ללבוש את מדי האסירים והעניש אותם בעונש סדיסטי ובלתי חוקי הנקרא "50:10", שמשמעותו שהאסיר המבודד חייב לעמוד חמישים דקות ברציפות ולאחר מכן יתאפשר לו לשבת 10 דקות, וחוזר חלילה. אך בני העליה מחזיקים איתנים בדעתם * בהנהלת הכלא התחייבו שפעולות חריגות אלו לא יחזרו שוב * פרקליטם של האסירים מתכנן להגיש תביעה משפטית אישית נגד הגורמים האחראים על הצעד החמור * היוזמה הביאה לאיבוד עשתונות בפיקוד הבכיר של הכלא הצבאי החוששים מהתרחבות התופעה. ובפרט כאשר חדרי הבידוד בכלא הצבאי מוגבלים * מדובר ביוזמה עצמאית של בני העליה שנדבה רוחם, אך אין דרישה כזו משאר האסירים.

לפחות שבעה בני עליה מסרבים ללבוש את מדי האסירים בכלא הצבאי, ובעקבות כך נאלצים לשהות בבידוד, שם התנאים החומריים קשים יותר מאגפי הכלא האחרים. ארבע מבני העליה שוהים באגף הבידוד בכלא 4 שבצריפים ושלשה נוספים באגף הבידוד בכלא 6 שבעתלית. העובדה כי הדבר נעשה במאבק על עיקרי הדת ובצירוף התמיכה הציבורית הרחבה באסירי עולם התורה מסייעים בידיהם להתגבר על כל הקשיים. אך בכל אופן בשבוע החולף השיב ראש הישיבה לשאלת אסירי עולם התורה ואמר כי אין לבקש זאת מהאסירים, אך בן ישיבה שנדבה רוחו ודאי שיקבל את כל הגיבוי הציבורי והרוחני. לשהיה באגף הבידוד אף ישנם יתרונות שכן האסיר פטור מכל מטלות הכלא הצבאי.
בעקבות חשש שלטונות הכלא יוזמה זו תתרחב, תצבור תאוצה, ובנוסף אף תביא לאוירה מזלזלת ולשבירת המשמעת בקרב האסירים, החליט אחד הממונים בכלא ארבע הצבאי להתעלל בבני העליה המסרבים ללבוש את מדי האסירים בעונש סדיסטי שנוצר בדמיונו המחליא של אותו מפקד שנחשב כאמצעי פסול מכל וכל גם לפי חוקי הצבא. הלה הודיע להם במוצאי שבת כי הם נענשים בעונש הנקרא "50:10", שמשמעותו שהאסיר חייב לעמוד חמישים דקות ברציפות ולאחר מכן יתאפשר לו לשבת 10 דקות, וחוזר חלילה. כאשר במשך ארבע שעות תמימות עמדו בני העליה גיבורי החיל בעונש זה, כשלמחרת ביום ראשון חזרה ההתעללות שוב שלוש פעמים. אסירי עולם התורה הבהירו כי אינם מתרגשים מנסיונות הצבא ללכת עליהם אימים, וכי הם חזקים ואיתנים בדעתם.
ברשויות הצבא חוששים מהתגברות התופעה, גם עקב כך שמספר חדרי הבידוד בכלא הצבאי מוגבלים.
עם קבלת הדיווח על המקרה פנה פרקליטם של אסירי עולם התורה עורך הדין מנחם שטאובר לנציב קבילות חיילים בצה"ל ולגורמים נוספים בדרישה להפסיק את ההתעללות באופן מיידי. בהנהלת הכלא הודיע כי יוסקו מסקנות, האחראים יינזפו וייענשו, ומעשים חריגים מעין אלו לא יחזרו שוב.
במקביל, מתכוון עו"ד מנחם שטאובר להגיש עתירות משפטיות ותביעות אישיות נגד הגורמים האחראים על הצעד החמור. ראשי הועדה להצלת עולם התורה הבהירו: "נדרוש להעמיד את האחראים למשפט ולמצות את הדין עם ההתנהלות הברברית והאנטישמית".
בהודעה לכלי התקשורת מסר עו"ד שטאובר: "בני האדם כולם אולי נולדו שווים, אבל כשהם גדלים וצומחים להם זקן ופיאות הם הופכים מ'בני אדם' ל'חרדים' – וחרדים מותר לשנוא, לראות בהם 'עלוקות', 'טפילים', לרמוס את השקפת העולם שלהם ואת חופש הביטוי שלהם ולרמוס גם את גופם וחירותם. הצבא, כמובן, פועל ללא משוא פנים, אבל לחרדים הרי אין פנים. כל 'השחורים' האלה הם הרי אותו דבר. 'גוש אדם שחור', 'אפל'. לצערנו, השיח הציבורי רווי השנאה לחרדים, מחלחל גם לרשויות הצבא, אשר קיבלו החלטה להתעלל באותם עצורים חרדים בגלל השקפת עולמם, בשל היותם שונים. על היותם מאמינים."

השארת תגובה

שתף את הידיעה

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן