חבר הכנסת מרגי במכתב חריף לשר הבטחון: מפקד לשכת הגיוס בירושלים מציב קשיים חמורים בפני בנות חרדיות המעונינות לקבל פטור • פרסום ראשון

סא"ל ישראל שטרית מפקד לשכת גיוס ירושלים החליט לשנות את נוהל הגשת 'הצהרת דת' בלשכת גיוס ירושלים * ח"כ יעקב מרגי במכתב חריף לשר הביטחון "ההחלטה החדשה של מל"ג ירושלים כי על כל בת חרדית חלה חובת התייצבות באופן אישי לצורך הגשת הצהרת דת ולאחריה היא מחויבת בראיון בלשכה. מדובר בהוראה אשר אין לה אח ורע בלשכות הגיוס ברחבי הארץ" * ח"כ מרגי מפרט מספר עובדות מהזמן האחרון בלבד ומסיים: "מוטלת חובה על המערכת הצבאית להעמיד איזונים ראויים בהערכה נכונה של המצב במטרה לייצר שיח בונה ונכון ולא שיח מפלג המגביר את הקיטוב והמתח ברחוב החרדי בפרט והעיר ירושלים בכלל". * 'מרכז ההכוונה והסיוע לבנות ישראל': על ההורים והנהלות הסמינרים לנקוט משנה זהירות בהגשת התצהירים למתן פטור משירות צבאי. בכל מקרה, אין להיכנע לדרישות הצבא לזימון הבת ללשכת הגיוס לשום בדיקה או חקירה כל שהיא. בכל בעיה ניתן לפנות לאחד מהארגונים הבאים האגודה לזכויות הבת הדתית 072-253-7400. מרכז ההכוונה והסיוע לבנות ישראל - 02-940-3483. איגוד בני התורה הספרדים 02-650-7494, ארגון חומותייך 077-222-1244, ארגון יהודית 02-594-3231

החלטה חמורה של מפקד לשכת גיוס ירושלים סא"ל ישראל שטרית לשנות את נוהל הגשת 'הצהרת דת' בלשכת גיוס ירושלים. לפיה כל בת חרדית המוזמנת ללשכת הגיוס למסור את הצהרת הדת לא תוכל לבצע זאת ע"י משלוח הטופס בדואר רשום או בהפקדת המסמכים בש"ג שבלשכת הגיוס. אלא תצטרך להתייצב באופן אישי ולמסור את תצהיר הדת. מדובר בשינוי ההוראה שהייתה קיימת עד עתה. ואינה נוהגת באף לשכת גיוס למעט בירושלים.
בחודשיים האחרונים הגיעו ללשכתו של ח"כ יעקב מרגי יו"ר ועדת החינוך פניות של הורים לבנות סמינרים חרדים שבקשו להגיע ללשכת הגיוס בירושלים על מנת למסור את הצהרת הדת של בנותיהם אלא בשער הכניסה ללשכה נאמר להם שרק הבת תוכל למסור את התצהיר ולא ניתן לשלוח אותו בדואר. בנות שהתייצבו בלשכת הגיוס למסירת התצהירים דיווחו שהוזמנו לראיון דת קצר.
ח"כ יעקב מרגי שיגר מכתב בנושא לשר הביטחון וביקש את התערבותו בעניין במכתבו כתב ח"כ מרגי:

אתכבד לפנות אליך במכתבי בנושא התנהלות סא"ל ישראל שטרית מפקד לשכת גיוס ירושלים.
1. בראשית מכתבי אבקש להבהיר, אני ער למצב הנפיץ בו נמצאת לשכת גיוס ירושלים. המורכבות העומדת בפני החיילים והמפקדים בלשכה זו המעניקה שירות לאוכלוסייה החרדית, אולם לאחרונה החלה הוראה חדשה בכל הקשור לנושא הענקת פטור מטעמי דת ומצפון לבנות.
2. ההחלטה החדשה של מל"ג ירושלים כי על כל בת חרדית חלה חובת התייצבות באופן אישי לצורך הגשת הצהרת דת ולאחריה היא מחויבת בראיון בלשכה. מדובר בהוראה אשר אין לה אח ורע בלשכות הגיוס ברחבי הארץ. הנוהל המקובל כיום כי מוסד הלימודים / הסמינר שולח בצורה מרוכזת את כל הצהרות הדת. במקרה של בחורה בודדת עליה להעביר את הצהרת הדת ללשכת הגיוס באופן ישיר (ע"י הפקדת המסמכים בש"ג) או על ידי דואר ישראל בדואר רשום.
3. להלן מספר מקרים מהזמן האחרון: מר הגיע באופן אישי ללשכת הגיוס בירושלים למסור את הצהרת הדת של בתו, אך נאמר לו כי הגשת המסמכים תתבצע ע"י המלש"ב באופן אישי. מצ"ב מכתבו של מר בצלאל קאהן – המדבר בעד עצמו. מר טלפן ליועץ הפרלמנטרי שלי אברהם רוזן. מלשכת גיוס ירושלים נמסר לו שאכן מדובר בהוראה חדשה.
4. מקרה נוסף הגב' *** אשר בתה לומדת בסמינר של *** וגיסה הגיע ללשכת הגיוס בירושלים על מנת למסור את הצהרת הדת. גם כאן חזרה התופעה על עצמה. הגיס יצר קשר עם היועץ הפרלמנטרי שלי אברהם רוזן ושוב הובהר לו: "הבת תגיע באופן אישי ללשכת הגיוס", מצ"ב מכתבה של האם.
5. מקרה נוסף אשר הגיע לשולחני בעניינה של הגב' *** אשר למדה בסמינר *** במודיעין עילית. מצ"ב אישור לימודים הצהרת בית הדין הרבני ואישור של ועד הרבנים בגני מודיעין. הבחורה התייצבה בלשכת הגיוס ירושלים ועברה ראיון בסופו הוחלט ללכת על הליך גיוס של הבחורה. מדובר בבחורה חרדית תושבת היישוב הדתי חרדי חשמונאים. למדה במודיעין עילית. לא ברור מה ההיגיון העומד מאחורי ההחלטה של מל"ג ירושלים.
6. אדגיש כי מדובר בבנות חרדיות הלומדות בסמינרים חרדים מוכרים. המתיחות בעיר ירושלים נפיצה ורגישה. אני מנסה להבין האם בעת הזו אנו נדרשים לספק 'דלק וחומרי בעירה' למדורת הפרות הסדר וההפגנות הקיימת בעיר הזאת.
7. איני מעלים עין מהצורך לחקור ולהתחקות אחר מקרים של בנות אשר אינן זכאית לפטור ומגישות תצהירי כזב, אולם ברור כי מוטלת חובה על מיטב והמערכת הצבאית להעמיד איזונים ראויים בהערכה נכונה של המצב במטרה לייצר שיח בונה ונכון ולא שיח מפלג המגביר את הקיטוב והמתח ברחוב החרדי בפרט והעיר ירושלים בכלל.

 

 

בד"ץ העדה החרדית בפסק הלכה: אסור לכל בת ישראל להתייצב בלשכות הגיוס לדבר גיוס ופיקוד חס וחלילה לא בדרכי פיתוי ולא בדרכי הכרח וכדומה (רק לבא להסדר באמצעות המוסדות)

במכתב מיוחד מטעם בד"ץ העדה החרדית מחודש טבת תשע"ז, תחת הכותרת 'גיוס בנות – יהרג ואל יעבר' נכתב:

בצער רב שמענו כי התרבו המקרים בהם נדרשו בנות ישראל כשרות להתגייס לצבא בתואנות שונות ומשונות ובדרכים פתלתלות ועקלקלות גם לבעלות תשובה ומתחזקות, וכבר נעצרו בהשפלות נוראות כמה בנות ישראל ה"י, ואנו רואים בזה דבר חמור מאד, וכבר פסקו כל גדולי עולם בארץ ובגולה ובראשם מרנן הגאב"ד והביד"צ החזו"א ומרן מבריסק וכל קדושים עמהם זכר צדיקים לברכה, שהוא מן החמורות שבחמורות ואסור לכל בת ישראל להתייצב בלשכת הגיוס לכל דבר גיוס ופיקוד חס וחלילה לא בדרכי פיתוי ולא בדרכי הכרח וכדומה, (רק לבא להסדר באמצעות המוסדות).
וכל מי שרגלי אבותיו עמדו על הר סיני חייב למחות ולזעוק. ולהתכונן למערכה גדולה אשר כמוה לא נהיתה. ולהיות ערים על כל קריאה וכל צרה שלא תבא ח"ו, וכל הגולה תהיה כמדורת אש.
ואנו פונים גם אל יהדות הגולה אדמורי"ם ומנהיגי הציבור שליט"א שירעישו עולם על גזירה נוראה זו, בי בנפשנו הדבר. ואל כלל ישראל אנו קוראים להתחזק בתורה וירא"ש ולהרבות בתפלה לביטול רוע הגזירה, וכן לביטול גזירת הגיוס המרחפת על ראשי בחורי ישראל היל"ת. ואנו מוחים על הרדיפה הנוראה של בחורי ישראל והעסקנים החשובים לש"ש.
והשי"ת יעזרנו ע"ר כבור שמו להרים קרן התורה וישראל, ולבניו הבית אשר אליו מייחלים עינינו בקרוב בימינו בבוא לציון גואל בב"א.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן