עשרות חרדים שהתייצבו בלשכות הגיוס קיבלו התראה על הסרת מעמדם ככל הנראה עקב נסיעתם לאומן לימי ראש השנה

בעקבות התקנות חדשות להגבלת זכאות ישיבות ובני ישיבות לקבלת דיחוי: עשרות חרדים שהתייצבו בלשכות הגיוס קיבלו התראה על הסרת מעמדם ככל הנראה עקב נסיעתם לציונו הקדוש של רבי נחמן מברסלב לימי ראש השנה. כך נחשף אמש ב'קול ממזרח'. * בתקנות האחרונות שקבע שר הביטחון נקבע כי בני ישיבה אינם רשאים לצאת לחוץ לארץ, אלא אך ורק בימי בין הזמנים ובשבע ימים נוספים בשנה, מי שרוצה לצאת למשך זמן ארוך יותר צריך לקבל אישור מיוחד מטעם הצבא. כשברשויות הצבא מקפידים על כך אף בימים ולפעמים אף בשעות * במחלקה המשפטית של 'איגוד בני התורה הספרדים' סבורים כי הסרת המעמד אינה חוקית, מאחר והתקנות פורסמו ברשומות רק בו' תשרי, לאחר יציאת הבחורים לחו"ל.
צילום: ברסלב live

בשנים האחרונות, מאז בוטל הסדר תורתו אומנותו, ונקבעו מכסות ויעדים לגיוס מקרב בני הישיבות, הגבירו ברשויות הצבא את האכיפה וההקפדה על הכללים והתנאים לקבלת דיחוי. כך בעוד שבזמן שהסדר 'תורתו אומנותו' היה מוחלט שכל בני הישיבות באשר הם נפטרים מהשירות, הצבא לא ראה בהם יעד פוטנציאלי והסכים להסדיר מעמדם למרות אי אלו חריגות מהפרוצדורה. אך מהרגע בו נקבע צורך חוקי למלא את המכסות והיעדים, ממהרים ברשויות הגיוס לעוט על כל מי שהסתבך.
בתקנות האחרונות שקבע שר הביטחון נקבע כי בני ישיבה אינם רשאים לצאת לחוץ לארץ, אלא אך ורק בימי בין הזמנים ובשבע ימים נוספים בשנה, מי שרוצה לצאת למשך זמן ארוך יותר צריך לקבל אישור מיוחד מטעם הצבא.
בימים האחרונים פנו לאיגוד עשרות רבות של בחורי ישיבה, שקיבלו התרעה לפני הסרת מעמד, במכתב שנשלח אליהם על ידי הצבא נכתב שעליהם להתייצב תוך ששים יום להסדרת מעמדם, ואחרת, יוסר מעמדם. ההתרעה נשלחה לבחורים, על פי רוב עקב נסיעתם לאומן לימי ראש השנה, כאשר ברשויות הצבא מקפידים על כך בימים ולפעמים אף בשעות.
בחורי ישיבות רבים שלא היו מודעים לחומרת העניין ולעומד דקדוק הדין של הצבא וסברו שימי היציאה וימי החזרה אינם נחשבים במספר הימים, מצאו את עצמם בלי מעמד.
במחלקה המשפטית של איגוד בני התורה הספרדים טוענים שהסרת המעמד אינה חוקית, מכיון שהתקנות פורסמו ברשומות רק בתאריך ו' בתשרי, שזה אחרי התאריך שבו שהו הבחורים בחוץ לארץ, בנוסף, טוענים עורכי הדין שאכיפה דקדקנית כזו על ימים ושעות היא דבר לא מידתי, ודבר שאינו קיים בשום תחום אחר במדינה.

חכמי התורה נגד התקנות שנועדו "למנוע מהמוני תלמידי ישיבות ואברכי כוללים לקבל את הדיחוי המגיע להם כפי שהיה נהוג עד עתה"

כזכור, בתחילת חודש אב התכנסו חכמי התורה, ראשי הישיבות הספרדיים לדיון חירום שנמשך כשעתיים וחצי בעקבות התקנות שנועדו לצמצם כבר בשלב נוכחי את בני הישיבות הזכאים לקבלת דחוי. ראש ישיבת יקירי ירושלים, הגאון הגדול רבי יהודה כהן שליט"א: "שיגידו למלאך המשחית הרף! מספיק! הם שרפו את עולם התורה…"
במכתב מיוחד מטעם חכמי התורה, שהתפרסם תחת הכותרת 'בני אל תלך עמהם' הזכירו הרבנים את הפסיקה ההלכתית "אשר זה איסור מוחלט לכל שומר תורה ומצוות באשר הוא – ואף אם אינו במסגרת לימודים – וכל באיהם לא ישובון עוד".
הרבנים גם מחו נגד התקנות החדשות "אשר מתחילתם ועד סופם נועדו בגלוי ובמוצהר למנוע מהמוני תלמידי ישיבות ואברכי כוללים לקבל את הדיחוי המגיע להם כפי שהיה נהוג עד עתה, ובכך יוכלו מעתה להעמידם בפני סכנת מאסר או גיוס לצבא וכל תכליתם וכוונתם בזה לבטל ולהשבית קול יעקב המצפצף בבתי כנסיות ובתי מדדשות ולהדק טבעת החנק סביב לומדי התורה כאשד פריחת עולם התודה בשנים האחרונות הינה לצנינים וכמדקדות חרב בעיניהם, ורוח הקודש אומרת כן ירבה וכן יפרוץ"
בהתייחס לבני הישיבות כתבו הרבנים: "והננו בזה לחזק את ידיהם של הבחורים והאברכים הנרדפים על צווארם ע"י רשויות הצבא ושולחיהם, חזקו ואמצו אל תיראו ואל תערצו מפניהם, עמדו בגבורה כנגד כל ניסיון להעביר אתכם על דתכם בין בפיתוי ובין בכפיה, ה' עמכם גיבורי החייל, ופשוט וברור שכל בחור או אברך שאיו בידו כל המסמכים הנדרשים באופן מסודר, אין שום חולק שאסור לו להופיע בפני גורמי הצבא בשום דדך שהיא כי בכך מכניס הוא עצמו בלי ספק בסכנה נוראה ביותר. ולכל בני הישיבות ואברכי הכוללים נקרא היו נכונים לעמוד במסירות נפש כנגד כל הגזירות והנכונות ולהכריז בשער בת רבים כי שום קושי או מאסר לא ירתיעו אותנו ולא יסירו אותנו מעם ה' אלוקינו, 'מים רבים לא יוכלו לכבות את האהבה ונהרות לא ישטפוה'. ואנו מודיעים בזאת כי נעמוד בבל עוז ותעצומות מאחורי כל בחור או אברך בכל מקום שהוא, להרעיש עולם ומלואו לבל תשלוט בו יד זדים.
חיזוק מיוחד כתבו הרבנים אל נשות ישראל, עמדו בגאווה לימין בניכן ובעליכן לחזקם ולעודדם לבל תיפול רוחם בשעה גורלית זו, ואל תחששו משום איום או קושי, ודעו כי צרתכם אינה צרת יחיד כי אם צרת כל הכלל כולו אשר עומד עימכן במלחמתכן, ובזכות נשים צדקניות נגאלו ישראל ממצרים ובזכותן עתידין להיגאל, בעגלא ובזמן קריב אכי"ר.

על המכתב חתומים, הגאונים הגדולים: רבי יהודה כהן, ראש ישיבת יקירי ירושלים; רבי אליהו טופיק, ראש ישיבת באר יהודה; רבי יצחק ברכה, ראש ישיבת עטרת יצחק; רבי יצחק כהן, רב שכונת שמואל הנביא; רבי יצחק רצאבי, פוסק עדת תימן; רבי אמנון סבאג, ראש ישיבת תפארת משה; רבי דוד בצרי, ראש ישיבת השלום; רבי יורם מיימון, ראש ישיבת תורת משה; רבי יצחק טופיק, ראש ישיבת באר יהודה; וכן חכמי ורבני 'אהבת שלום' ירושלים: רבי מנחם שוע, רבי דוד פנירי, רבי יעקב שילוני, ורבי אברהם כהן.

גם הגאון הגדול רבי ציון בוארון, חבר בית הדין הרבני הגדול לשעבר, מחה נחרצות בתקנות החדשות, במכתבו מאור לכ"ו תמוז תשע"ז: "אין צורך להיות משפטן משופשף ע"מ להבחין שהמדובר לא בתקנות אלא בהצרת צעדיהן של הישיבות הקדושות והערמת קשיים נוספים על בני הישיבות באופן אישי. נוסיף ש"התקנות" לא רק שהן משפילות ביותר את מעמד ותוקף קדושת לימוד התורה הקדושה בישראל אלא שיש בהן גם סכנה מוחשית שיכולה להביא למצב של סגירת ישיבות במקרים לא מעטים. ואני אומר במלא האחריות שמדובר בתקנות שמקומן בשלטון קומוניסטי"

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן