"תינוקות שנשבים": דאגה: גידול במספר פורקי עול הרושמים את ילדיהם במוסדות משכיליים

למרות ששיעורי הילודה במגזר החרדי גבוהים מהאחרים, נתוני מכון שורש מלמדים כי העליה ברישום לבתי הספר החרדים נבלמה, לעומת מוסדות הממלכתי דתי והממלכתי שגדלו, כך עולה ממחקר של מכון 'שורש' המתפרסם הבוקר * זאת מלבד, כרסום מתמשך בחומות החינוך בהקמת מוסדות ממלכתיים-חרדי כביכול

מחקר חדש של מכון שורש מראה כי למרות ששיעורי הילודה של החרדים עדיין גבוהים מאלה של הד"לים, ושל החילונים – הפערים ברישום לכיתות א' משנת 2009, בהם הוצגה עלייה ברישום לבתי ספר חרדיים, נעלמו לחלוטין.
כך לדוגמא, בשנים 2000‑2009 עלה הרישום לבתי הספר החרדיים ב־4.2% בשנה בממוצע, בשעה שהעלייה בזרם הממלכתי־דתי עמדה על 1.2% בשנה, ובזרם הממלכתי ‑ על 0.3% בשנה לבד. אך מ־2009 ועד 2016 שיעור השינוי בשלושת הזרמים היה כמעט זהה: 3.3% בחרדי, 3.2% בממלכתי־דתי ו־3.1% בממלכתי.
מחברי הדו"ח מסיקים מכך כי חלק מנושרי המערכת החרדית שולחים את ילדיהם ללמוד בחינוך הממלכתי דתי, ומי יודע כמה יהודים יראי שמים אובדים לעם היהודי בעקבות כך. עוד ניתן להסיק כי הורים דתיים שולחים את ילדיהם לחינוך הממלכתי החילוני ולא לחינוך הממלכתי דתי. עם זאת, לא ניתן להשיג נתונים מדוייקים ממשרד החינוך כדי לאמת השערה הזו.

תרשים: כלכליסט
ממלכתי חרדי

במקביל במשרד החינוך לא מסתפקים בכך, וב-2014 הוקם בידי שר החינוך שי פירון זרם חינוך המתקרא 'ממלכתי-חרדי'. כמה מהמוסדות הפועלים תחת הזרם הממ"ח פונים לחוזרים בתשובה, אך חלק ניכר פונה גם לאנרכיסטיים (פורקי עול) קיצוניים משולי המגזר החרדי המבקשות להעניק לילדיהן לימודי ליבה, מה שנאסר על ידי גדולי התורה.
במחוז החרדי במשרד החינוך מסרבים לפרסם נתונים עדכניים על הזרם. לדברי גורם במשרד, פרסום הנתונים עלול לגרום להתקפות מצד החרדים המתריעים בשנים האחרונות כי משרד החינוך מתערב באופן בוטה בתכני הלימוד במוסדות החרדיים ופוגע ב"פך השמן הטהור".
החרדים מנהלים בשנים האחרונות קמפיין אגרסיבי נגד התערבות המשרד בחינוך החרדי, והם פועלים להביא מימון חלופי למימון המדינה כדי להפחית את השפעתה.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן