נתונים מזעזעים: מתרחבת תופעת ההתדרדרות בקרב הנחשלים; עליה בשיעורי הנופלים לצבא ולאקדמיה

הנתונים: מאות חרדים לומדים חינוך באונברסיטאות; 34% מבוגרי מערכת החינוך החרדית ב-2016 התגייסו לצה"ל או לשירות אזרחי * פרשנות: למרות שעורכי המחקר מגדירים את המושג חרדי באופן שונה מהמציאות הנתונים מדאיגים ומחרידים * הגרי"ש אלישיב זיע"א: "סוד ויסוד קיומו של עולם התורה וציבור היראים הוא בחיי תורה ויראה על טהרת הקודש, מתוך התבדלות מוחלטת מכל חיי ומושגי העולם החילוני של פורקי עול תורה"
הנתונים

על פי נתונים מחקר חדש של המכון הישראלי לדמוקרטיה ומכון ירושלים למחקרי מדיניות, שמתפרסמים הבוקר. בעשור האחרון, חל עליה דרמטית של היקף הניגשים לבגרות במערכת החינוך החרדית. כאשר בשנת 2005 שיעור הניגשים עמד על 23%, ובשנת 2015 השיעור קפץ ל-33%. את הגידול, ניתן לשייך בעיקר לעובדה, כי בתוך עשור עלה מספר הבנות החרדיות הניגשות לבגרות מ-31% ל-51% בעוד שבקרב הגברים ניכרה דווקא ירידה מ-16% בשנת 2009 ל-13% בשנת 2015.
מספר התלמידים החרדים במערכת ההסכלה הגבוהה גדל פי 10 בעשור האחרון מ-1,000 ל-10,800 – 69% מהם נשים. כאשר כיום ישנם כ-1,500 מסכילים שלומדים לתארים חילוניים. מתוכם 34% לומדים חינוך – לעומת 18% באוכלוסייה הכללית, ורק 8% לומדים הנדסה לעומת 18% מהאוכלוסייה הכללית.
גם בגזרת הגיוס, נרשמים שינויים דרמטיים, כאשר לפי המחקר בשנת 2016, בעקבות חקיקת חוק גיוס בני הישיבות, 34% מבוגרי מערכת החינוך החרדית התפתו ונפלו לצה"ל או לשירות אזרחי (כ-3,500 גברים מבתים חרדים), כאשר 81% מתוכם העדיפו את המסלול הצבאי ורק 19% את המסלול האזרחי.

ניתוח הנתונים

מניתוח הנתונים, עולה כי ההגדרה חרדי שמעניקים עורכי המחקר היא רחבה באופן בלפי פרופורציונלי לעומת המציאות. כאשר העובדה המוכיחה זאת יותר מכל, הוא שיעור הלומדים באונברסיטאות בשנת 2005, בשיא פריחת עולם התורה, כאשר החומות החרדיות היו בצורות ללא פרצות, כשלפי המחקר בשנה זו עמד על 1,000 חרדים.
יחד עם זאת, הנתונים מדאיגים במיוחד, מאחר ומסתבר שלא חל שינוי בקרב השוליים בנושא זה. ומסתבר כי השינוי מגיע בעיקר מנחשלים שנופלים ומתפתים אחרי פריקות העול והעולם החילוני. כשלפי נתוני המחקר, מספר המצטרפים לאונברסיטאות בעשור האחרון עומד על כ-10,000 חרדים.

מכתב רבינו הגרי"ש אלישיב זיע"א

כזכור, רבינו מרן הגרי"ש אלישיב זיע"א התריע על כך במכתבו ההסטורי ממוצש"ק פרשת מקץ תשע"ב, בו כתב כי "באשר סוד ויסוד קיומו של עולם התורה וציבור היראים הוא בחיי תורה ויראה על טהרת הקודש, מתוך התבדלות מוחלטת מכל חיי ומושגי העולם החילוני של פורקי עול תורה, ועל כן יש למחות ולהזהיר מפני כל מיני מגמות מבחוץ לשלוח יד בפך השמן הטהור, שמייסדים 'מסגרות מיוחדות לחרדים' שיהיו תחת שליטתם המלאה ועל פי רוחם. ובכלל זה כל מיני מסגרות ומסלולים של שירות לאומי, אזרחי וצבאי, שתכליתן ליצור מקומות מיוחדים שמגבשים קיבוץ של חרדים הכפוף לפורקי עול, לשליטתם ולתרבותם. וכן מעודדים כל מיני מכונים ומכללות להכשרות ולימודים חיצוניים של תוארים ותעודות ושל לימודי אקדמיה וכדו', אשר יכניסו שאיפות זרות הקלוטות מבחוץ, וכידוע כמה נלחמו גדולי ישראל זצוק"ל נגד כל 'מוסד לימודים חרדי' שמיועד ללימודים כאלה, והוקיעוהו אל מחוץ למחנה. ובפרט שמודיעים בגלוי שמטרתם בכל מגמות אלו לעשות שינוי הרוח והמהות של הציבור החרדי ולפעול להחדיר כל מיני שאיפות אחרות, לאומיות ומשכיליות, אשר לא שערום אבותינו, ולעשות השתלבות והתחברות עם חיי החילוניות ועם תרבות אנשים חטאים".

השארת תגובה

שתף את הידיעה

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן