שוב תחולל השבת? רכבת ישראל מתכננת לבצע חילולי שבת בשבת קודש פרשת תצוה; העבודות טרם קיבלו אישור מהממשלה

תוך התרסה נגד השבת הקדושה, מתכננים ברכבת ישראל להמשיך לרמוס את השבת בעבודות תשתית בשבת קודש פרשת תצוה (זכור) בביצוע עבודות תשתית ותחזוקה במסילת הרכבת באזור תל אביב. * על פי התוכנית העבודות צפויות להתחיל ביום שני לסדר תצווה (ד' אדר), ועד יום ראשון שלאחריו (י' אדר). * לבנתיים, טרם התקבלו מהממשלה האישורים לקיום העבודות בתאריכים אלה. יצויין, כי עיריית תל אביב הגישה בקשה שלא לקיים את חילולי השבת בזמן אלו, בעקבות אירוע ספורטיבי שאמור להתקיים ביום שישי בעיר.

רכבת ישראל ממשיכה בתוכניותיה לרמוס את השבת: למרות כל בקשות ומחאותיו של ציבור שומרי השבת נגד המשך חילולי השבת, הנעשים באופן שגרתי ע"י רכבת ישראל וחברות ציבוריות וממשלתיות נוספות, גם בשבת קודש פרשת תצוה (זכור) – צפויות להתבצע עבודות תשתית ותחזוקה מטעם רכבת ישראל במסילת הרכבת באזור תל אביב, למגינת לב עם מקדשי שביעי. על פי התוכנית העבודות צפויות להתחיל ביום שני לסדר תצווה (ד' אדר), ועד יום ראשון שלאחריו (י' אדר). לבנתיים, טרם התקבלו מהממשלה האישורים לקיום העבודות בתאריכים אלה. יצויין, כי עיריית תל אביב הגישה בקשה שלא לקיים את חילולי השבת בזמן אלו, בעקבות אירוע ספורטיבי שאמור להתקיים ביום שישי בעיר.

"השבת איננה עומדת למקח וממכר ואין מקום לפשרות בקדושתה"

לפני למעלה משנה יצאו כ"ק האדמו"רים חברי מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל במכתב נוקב תוך שהם מדגישים כי "אי אפשר יהיה בשום פנים ואופן להשלים עם פגיעה כה קשה בציפור הנפש של עם ישראל". במכתב ששיגר לאחמ"כ מזכיר המועצת של אגודת ישראל  הרב מרדכי שטרן הבהיר לנציגים בהוראת גדולי התורה כי לא ניתן להמשיך להיות שותפים בממשלה כזו, וכי יש לעשות ככל שאפשר לחוקק חוק שיגן על הסטטוס קוו בנושא ובשאר נושאים, אך בפועל, המדינה ממשיכה לזלזל בנציגים, ולפגוע ברגשות ובעיקרי היהדות.
גם המועצת של הרבנות הראשית שדנה בנושא בתחילת חודש תמוז אשתקד הבהירה את עמדתה הנחרצת נגד הניסיונות לדרוס ברגל גסה את קדושת השבת, תוך שהיא מדגישה ומציינת כי "השבת איננה עומדת למקח וממכר ואין מקום לפשרות בקדושתה".
גורמים בכירים, ששוחחו עם ה'אידישע פוסט' הבהירו כי על הנציגות החרדית להבהיר כי לא יאפשרו בכל אופן את המשך חילולי השבת, בציינם כי אבן הבוחן יהיה לא רק עכשיו כשהארץ גועשת בסוגיה, אלא גם בהמשך, כשהנושא לא יהיה במוקד הדיון הציבורי, שגם אז יש לעמוד כבר מעתה שלא תרמס השבת.

חילולי השבת שהפילו ממשלות – היסטוריה

יצויין, כי כבר בעבר כבר הופלו ממשלות בעקבות חילולי שבת, כך לדוגמא: בכסלו תשל"ז הגישה אגודת ישראל הצעת אי אמון בממשלת המערך, עקב חילולי שבת שנוצרו בעקבות טקס קבלת הפנים ל3 מטוסי F-15 שהגיעו לישראל באותה עת. במפד"ל סירבו להתנגד להצעת האי אמון ונמנעו, דבר שהביא לפיטורי השרים ובהמשך להתפטרות ראש הממשלה ולהחלפת שלטון המערך בידי בגין. השר זבולון המר שפוטר בעקבות אי התנגדות להצעת האי אמון אמר "אין מכובד יותר עבורי מלצאת על עיקרון. עקרון חופש ההצבעה שלי בנושא דתי. עיקרון שממשלת ישראל לא תתן ידה ביודעין לחילול שבת, ואני אהיה שותף לה – ולא מוחה על כך. עיקרון שהשבת היא נושא חשוב ממדרגה ראשונה בעיצוב אופיו של עמנו. עיקרון שאין ישיבה צמודה לכסא ולתפקיד בכל מחיר, אלא צמידות לעקרונותיך ולעקביותך".
גם באלול תשנ"ט פרשו המפלגות החרדיות מהקואליציה דבר שהביא להפלת הממשלה בעקבות פרשת המשחן

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן