מסמך משטרתי רשמי מאשר: התנהלות סלקטיבית של המשטרה נגד הפגנות החרדים

מסמך משטרתי רשמי שנמסר לפרקליט הוועדה להצלת עולם התורה עו"ד שלום בן שבת ונחשפו הבוקר בעיתון הפלס מאששים את העובדה, כי המשטרה מתנהלים באופן סלקטיבי נגד מחאות החרדים נגד גיוס בני הישיבות. כך, בעוד כל מפגין בישראל על רקע מקום עבודתו קצבאות ונושאים פוליטיים יכול להפגין לחסום כבישים (ואפילו לשרוף צמיגים, ראה ערך הפגנות 'טבע'), ללא חשש ממעצר או דו"ח וודאי שלא מאלימות שוטרים. נגד החרדים מפעילה המשטרה אמצעים שונים בנסיון למנוע מהם את חופש הביטוי, כאשר למרות שהמפגינים מנהלים את מאבקם בדרכי שלום, ללא אלימות כלל, אך כן עם חסימות כבישים. המשטרה מבצעת נגדם מעצרים המוניים, מחלקת דוחות ושולחת את בריוניה להפלות את אכזריותם כלפי המפגינים, באמצעות סוסים יס"מ מיליציות בלבוש אזרחי ומכת"זיות מים ובואש. כשמתיעודים מהמחאות נראים שוטרים מכים בצורה מחרידה גם זקנים וילדים. למותר לציין, כי למרות אלימות המשטרה המפגינים שמרו על איפוק מחד ועל נחישות בהמשך המחאה מאידך.

"בתקופת שלטון האפרטהייד בדרום אפריקה, זה היה הכי נורמלי. ללבנים מותר להפגין, לשחורים לא. זה היה כל כך טבעי, בדיוק כמו שהיו לשחורים אוטובוסים נפרדים ואפילו שכונות משלהם, כך בדיוק הנהיגה עבורם מערכת החוק גם חוקי אכיפה משלהם. ללבנים שמורה זכות המחאה, ואילו השחורים – למה שיצפו לזכויות?", כך פותח פרשן בטאון עולם התורה הפלס, את הטור המצורף לידיעה המדאיגה הבאה.
נתונים רשמיים שנמסרו השבוע מאשרים בצורה ברורה: המשטרה נוקטת באכיפה סלקטיבית בעת פיזור הפגנות וחסימות כבישים. הנתונים הוכיחו, כי בכל הפגנות המחאה וחסימות הכבישים שנעשו ע"י גורמים שונים מהציבור הכללי, לא נעשו מעצרים ולא הוגשו דו"חות, זאת בניגוד למעצרים הסיטונאיים והפעלת הכח בעת מחאות הציבור החרדי.
אישי ציבור חרדיים התריעו בשנים האחרונות מפני מדיניות האכיפה הסלקטיבית של המשטרה, שנוהגת בסלחנות כלפי שורה של הפגנות וחסימות כבישים המתחוללות ע"י ארגונים שונים וקבוצות עובדים במשק הישראלי, בעוד היא נוקטת יד קשה ואכזרית נגד ציבור בני התורה. "לא שמענו על מכת"זיות וסוסים משטרתיים בכל ההפגנות האחרות, גם לא בוצעו שם מעצרים שרירותיים – ורק כאשר מדובר בצעדי המחאה של ציבור עקרוני הלוחם על ערכי היסוד של עולם התורה, פועלת המשטרה באמצעי דיכוי חריגים", אמרו.
האפליה הבוטה והאכיפה הבררנית של המשטרה, שנוהגת באיפוק מול חסימות הכבישים הנעשות ע"י מיגזרים שונים ומפעילה כח רק מול מחאות הציבור החרדי, באה לידי ביטוי במקרים רבים, אבל רק השבוע התקבל לכך אישור רשמי ומתועד.
עו"ד שלום בן שבת, הפועל מטעם הועדה להצלת עולם התורה, הגיש בקשה ע"פ חוק חופש המידע בה דרש מהמשטרה לספק מידע מדוייק אודות מדיניות המעצרים במהלך הפגנות שונות.
בפנייתו ביקש לקבל מידע אודות התנהלות משטרת ישראל בהפגנות שהתרחשו במהלך 2016-2017 ברחבי הארץ.
עו"ד בן שבת הציב 4 שאלות: א. האם פעלה המשטרה לעצור ו/או לעכב את המעורבים שפעלו בניגוד לחוק? ב. אם מעצר כלשהו הבשיל לכדי כתב אישום ? אלו עבירות יוחסו בכתב האישום ? ג. האם העצורים הובאו בפני שופט? ד. האם נרשם דו"ח כלשהו כנגד מי מהמעורבים ? לאחר השתהות ודחיות התקבלה השבוע תשובת המשטרה, כאשר המידע המפורט נמסר ע"י עו"ד יניב המי, קצין תלונות הציבור ביחידה לתלונות הציבור במשטרת ישראל. הטבלה המפורטת מציגה נתונים מדהימים: תשובה שלילית לכל השאלות שנשאלו. במהלך למעלה מעשרים הפגנות וחסימות כבישים בארועים שונים, לא התקיימו כלל מעצרים ולא הוגשו דו"חות וכתבי אישום כל שהם. בשתי הפגנות נעצרו כמה מפגינים בודדים, אך לא הוגשו כתבי אישום – "כל התיקים נגנזו ע"י הפרקליטות".
עו"ד בן שבת אמר אמש ל'הפלס': "לאחר הליך ארוך אל מול הממונה על חופש המידע במשטרת ישראל, התקבל המידע המבוקש, מידע שלמגינת הלב מאשש את תחושת הציבור, תחושה של קיפוח, תחושה של אפליה, תחושות שלמעשה מונהגים כיום עקרונות משפטיים בדמות הפליה ואכיפה בררנית.
עיון במענה שהתקבל ע"י הממונה מלמד שבעשרות הפגנות של ציבורים שונים שהתקיימו בשנתיים האחרונות, הפגנות בהן נחסמו צירי תנועה מרכזיים בארצנו, לא נרשם ולו דו"ח תנועה אחד ובודאי לא מעצר וכל שכן לא כתב אישום. תקוותנו שהפרקליטות האמונה על עקרונות השוויון והאכיפה הבררנית במדינת ישראל המתיימרת להיקרא מדינה דמוקרטית, תעשה צדק ותסיר את החרפה".

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן