רבני 'טוהר המחנה' בבקשה אישית מכל עולי הרגל בליל חג השבועות: למרות הקשיים, יש לשמור על גדרי הצניעות בדרך לכותל המערבי

לאחר שבעידוד ארגונים חילוניים התנכלה המשטרה ליוזמה שנערכה בעידודו של הגרי"ש אלישיב זיע"א, ולפיו בכדי לשמור על טוהר המחנה הגברים ילכו לכותל דרך שער שכם והנשים דרך שער יפו. רבני 'טוהר המחנה' פונים בבקשה אישית מכל עולי הרגל בליל חג השבועות: לשמור על גדרי הצניעות בדרך לכותל המערבי * בשעות לפנות בוקר, ישנה ערבוביה נוראית רח"ל בדרכים המובילות לכותל המערבי. בעקבות כך הרבנים מבקשים להבהיר, שאין דרך מהדרין, וראוי להימנע מללכת בשעות הצפופות לפנות בוקר. * ראוי שנשים לא תלכנה לכותל בליל חג השבועות * יודגש שהרבנים שליט"א מעוררים שראוי שבני נוער לא ילכו לכותל בליל וביום חג השבועות כי אם בלווי הורים ותחת השגחה מפני נוער שוליים המשוטטים בדרכים ובשולי רחבת הנשים.

בשנים עברו הוסדר בהוראת גדולי התורה ובראשם מרן הגרי"ש אלישיב זיע"א, שהגברים ילכו לכותל דרך שער שכם והנשים דרך שער יפו. ובמשך הלילה נקראו הנשים להימנע מלהגיע לכותל, מכיוון שקיימים בכותל ובדרכים איליו סכנות רוחניות רבות במשך הלילה, ובכל מקרה עליהן ללכת דרך רק שער יפו. הסדר זה פעל בהצלחה רבה מספר שנים, ורבבות עולי הרגל בירכו על היוזמה הברוכה שאפשרה לפקוד את הכותל המערבי בטהרת עין ולב.
אולם בעקבות מה שקרה בעבר, כאשר ארגון 'טוהר המחנה' הציבו סדרנים שישמרו על הסדר, אך אז באו ארגונים חילוניים שהדבר היה למורת רוחם והם התנכלו לסדרנים, ואם לא די בכך אזי התערבה גם משטרת ישראל והיא פעלה לסילוק הסדרנים.
לאור הדברים ראוי לדעת, כי לדעת כל פוסקי הדור שליט"א וזצ"ל אף בזמן שבית המקדש היה קיים, מצוות עליה לרגל הייתה לגברים בלבד, ככתוב "יראה כל זכורך", ונשים פטורות מזה אפילו מדרבנן. גם לגברים יש תשלומין כל שבעה, אי לכך ניתן לעלות בכל ששת הימים שלאחר החג. ולכן ראוי לתת את הדעת על המצב שיש בו 'הרחק מן הכיעור'.
יצוין, כי רובן המכריע של הנשים נשמע להוראת גדולי ישראל, ונמנע מלהגיע בליל החג לכותל המערבי.. בנוסף יובהר כי אשתקד הוכח שבעקבות אי הצבת הסדרנים נגרם מצב אנדרלמוסיה נוראית שאינה תואמת את רוח המעמד והזמן, ובדרך לכותל ישנם התקבצויות של נערים ונערות פוחזים שמפירים את אווירת הקדושה בלשון המעטה.
הדרך המומלצת ביותר לגברים, לפנות בשער יפו ימינה, דרך תחנת המשטרה לכיון שער ציון, סמוך לקבר דוד המלך, (אגב, בקבר דוד המלך סודר כניסה נפרדת לגברים ונשים), ומשם עם הכביש לכיון ישיבת פורת יוסף בדרך לכותל המערבי.
בחזור מתפילת שחרית, הדרך המומלצת ביותר לגברים, היא אותו הדרך רק בכיון ההפוך, דרך קבר דוד המלך, ישנו במקום קידושא רבא לגברים בלבד. הדרך, יוצאים לכיוון התחנות למעלה צמוד לישיבת פורת יוסף, בפנייה הראשונה שמאלה. זוהי הדרך הטובה ביותר ליציאה מהכותל המערבי ללא תערובת.
יודגש שהרבנים שליט"א מעוררים שראוי שבני נוער לא ילכו לכותל בליל וביום חג השבועות כי אם בלווי הורים ותחת השגחה מפני נוער שוליים המשוטטים בדרכים ובשולי רחבת הנשים.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן