חוק הגיוס: הרבנים החרדים מתנגדים בתוקף לחוק או חלקו; לפוליטיקאים זכות ווטו אך הם טרם הטילו אותו; ניתן עדיין לשנות את החוק לפני ההצבעה לקריאה ראשונה, אך לבנתיים זה לא קורה

שבוע אחרון נותר בו מתאפשר לציבור להגיש את התנגדותו לחוק הגיוס הדורש למסור לידי הצבא למעלה מ-50 אלף חרדים בעשור הקרוב, ולא יוטלו נגדם סנקציות כלכליות ובהמשך אף סנקציות פליליות. * הרבנים דרשו מהפוליטיקאים להתנגד באופן מוחלט לחוק או נגדו, אך לבנתיים הפוליטיקאים שבאפשרותם להטיל ווטו נגד העלת החוק להצבעה טרם עשו זאת - בהחלטו אסיפת חכמי וראשי הישיבות נכתב: "אנו מודיעים כי באם ח"ו יעבור החוק או חלקו ללא התנגדות מוחלטת של הנציגים שומרי התורה והמצוות, נכריז בשער בת רבים כי הם אינם שלוחנו ואין ליתן כח בידם, ושום תירוץ לא יתקבל ביום פקודה" * גם לפני העלאת החוק לקריאה ראשונה ניתן להביא לשינוי החוק.

משרד הבטחון פרסם תזכיר חוק לגיוס חרדים, במסגרתו יוטלו יעדי גיוס נגד החרדים שיידרשו לוותר על למעלה מ-50 אלף מתלמידיהם בעשור הקרוב ולמוסרם לידי הצבא, בתמורה יסכימו החילונים לדיחוי עבור קבוצה אחרת של חרדים. באי עמידה ב95% יעדי הגיוס יוטלו סנקציות כלכליות נגד עולם התורה החרדי, ובמידה וגם זה לא יועיל והחרדים לא יעמדו ב85% מיעדי הגיוס במשך 3 שנים, יוטלו סנקציות פליליות על כל החרדים המסרבים להתגייס
בדומה לחוק לפיד שהגיע לאחר שבג"ץ פסל את חוק טל, והביא למצב בו אין במדינה חוק דיחוי. הצעת החוק הזו באה בעקבות פסילת חוק הגיוס הנוכחי שצפוי להיפקע בעוד חודשים בודדים.
אחרי 21 הימים שהוקצבו למתן הערות בידי הציבור ואשר צפויים להסתיים ביום השני הקרוב. אם יוחלט לקדם את הצעת החוק, יכין משרד הבטחון את טיוטת החוק. הטיוטה תובא לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה ואכיפת החוק, שבראשה עומד שר המשפטים. הוועדה תדון בטיוטת החוק ותחליט האם לאשרה, לעתים תוך תיקונים ושינויים.
אחרי שהוועדה מאשרת את טיוטת החוק והחלטתה מקבלת תוקף של החלטת ממשלה, המחלקה לנוסח החוק במשרד המשפטים מכינה את הצעת החוק לפרסום ברשומות כהצעת חוק מטעם הממשלה. הצעת החוק תונח על שולחן הכנסת להצבעה בקריאה ראשונה.
במסגרת הסיכום הקואליציני לכל מפלגות הקואליציה זכות ווטו נגד כל הצעת חוק בנושא, ולמרות שהרבנים החרדים פרסמו את התנגדותם התקיפה להצעת החוק, כך מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל הורתה לנציגיה להתנגד בתוקף לחוק, ובמידה והוא יעבור הרי שעליהם לפרוש מהקואליציה. וכן אסיפת חכמי וראשי הישיבות הספרדים בראשות ראש הישיבה הגאון הגדול רבי משה צדקה שליט"א וראש הישיבה הגאון הגדול רבי יהודה כהן שליט"א, וראשי ישיבות רבים נוספים, התכנסו בשבוע האחרון ושיגרו מסר חריף לפוליטיקאים, ובו ציינו את התנגדותם הנחרצת לחוק כולו, בהבהירם כי אין לאפשר להעביר אפי' חלק מהחוק החמור בלבד. בהחלטות האסיפה נרשם: "אנו מודיעים כי באם ח"ו יעבור החוק או חלקו ללא התנגדות מוחלטת של הנציגים שומרי התורה והמצוות, נכריז בשער בת רבים כי הם אינם שלוחנו ואין ליתן כח בידם, ושום תירוץ לא יתקבל ביום פקודה". הרבנים גם משגרים מסר כלפי הצבא וכתבו "אנו מזהירים ומודיעים כי באם חלילה יעבור החוק או חלקו נקרא לכל בני הישיבות הקדושות, שלא להגיע כלל ללשכת הגיוס".
ניתן לשלוח הערות לחוק, באמצעות פורטל השירותים והמידע הממשלתי, ושימוש בו אפשרי בדפדפן אקספלורר, וכמו"כ הוא דורש התקנה של תוכנת הטפסים של ממשל זמין. אם היא לא מותקנת במחשב

http://www.tazkirim.gov.il/AG_FORMS_TAZKIRIM/44288_x_memorandum.htm

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן