מספסרים בנשמות: ביום שני הקרוב תוקם וועדה להמשך קידום החוק הדורש מהחרדים למסור אלפים מתוכם לצבא מידי שנה

פוליטיקאים המתחזים למייצגי הציבור החרדי מתעתדים להשתתף בדיוני הוועדה שתקדם את חוק הגיוס הדורש מהמגזר החרדי לוותר על אלפים מבניו מידי שנה, ולמוסרם לידי הצבא. זאת בהמשך לפעילותם מאחורי הקלעים לאפשר את אישור החוק לגיוס בני הישיבות בקריאה ראשונה וסירובם להטיל ווטו נגד העלאת חוק כזה להצבעה * בתקופת ועדת טל הורו גדולי ישראל כי אסור לנציגים להשתתף בדיונים שיעסקו בהקמת מסלולי גיוס לחרדים, למרות שהודגש כי יתאפשר דיחוי מלא לכל בני הישיבות ללא הגבלה
ביום שני הקרוב צפוי ככל הנראה לעלות להצבעה בקריאה ראשונה, הצעת חוק הגיוס המחייב את המגזר החרדי לוותר לצבא על עשרות אלפים מבניו בעשור הקרוב. במידה ולא יעמדו ביעדי הגיוס יופעלו סנקציות כלכליות ובהמשך אף פליליות נגד בני המגזר החרדי.
מיד לאחר העברת החוק בקריאה ראשונה יחל לפעול ועדה בכנסת אשר צפויה לפעול עד לסוף הכנסת הנוכחית ותכלול 13 ח"כים.
הוועדה אמורה להכין את החוק לקריאה שנייה ושלישית, ולעקוב אחר התקדמותו והחלתו בשטח. מי שנבחר לעמוד בראש הוועדה הוא יו"ר הקואליציה ח"כ אמסלם מהליכוד. בנוסף יהיו חברים בו גם ח"כ  זוהר מהליכוד, ח"כ חסון מהמחנה הציוני, ח"כ סמוטריץ' מהמפד"ל, ח"כ רוזין ממרץ, ח"כ בן ארי מ'כולנו', ח"כ פורר מישראל ביתנו, ח"כ שטרן מיש עתיד ח"כ טיבי מהרשימה המשותפת, ח"כ מקלב מדגל וח"כ בן צור מש"ס.
מרכז האופוזיציה ח"כ חסון שצפוי להיות חבר בוועדה ציין כי "האופוזיציה תערים מכשולים ותעמיד התנגדויות".
הרבנים החרדים כבר הביעו את התנגדותם התקיפה והנחרצת לחוק כולו ואף חלקו, אך לדאבון לב כל היהדות החרדית בארץ ובעולם, גורמים פוליטיים 'המתרוצצים לכל עבר, איך להציל את הכיסאות' ולפעול מאחורי הקלעים על מנת לאפשר את העברתו של החוק. כזכור אסיפת חכמי וגדולי התורה, שהתכנסה לכינוס חירום בענין כתבה בהחלטותיה כי "אנו מודיעים כי באם ח"ו יעבור החוק או חלקו ללא התנגדות מוחלטת של הנציגים שומרי התורה והמצוות, נכריז בשער בת רבים כי הם אינם שלוחנו ואין ליתן כח בידם, ושום תירוץ לא יתקבל ביום פקודה". במכתב מיוחד נוסף שפרסמו גדולי התורה מחו הרבנים "מחאה גדולה על החילול ד' הנורא בגזירת גיוס בני הישיבות שהוא ב'יהרג ואל יעבור', ומכך שאנשים חרדים נותנים ידם לפשרות בענין החמור הנ"ל".
בשל העובדה, כי לדאבון לב, הפוליטיקאים המתחזים למייצגי החרדים מתכוונים לשבת בוועדה שתכין את החוק לקריאה שנייה ושלישית, לסחור בנשמות, הננו מביאים בזו, את דעתם של גדולי ישראל בסוגיית ההשתתפות בדיונים שנועדו להביא לגיוס חרדים. [סקירה מורחבת בענין הודפסה בקונטרס 'ויזרח אור'].
היה זה בכסלו תשנ"ט, נפל דבר בישראל, בג"ץ קבע כי ההליך שהתנהל במשך חמישים שנות קיומה הראשונות של המדינה, ולפיו כל בני הישיבות מקבלים דיחוי מהגיוס עפ"י פקודת שר הביטחון אינו חוקי, ויש לחוקק חוק חדש בענין.
עם היבחרו של א. ברק לראשות הממשלה והזדקקותו לסיעות החרדיות בכדי להרכיב קואליציה, הבטיח ברק כי לא רק שלא תובא לכנסת הצעת חוק הדורשת את גיוס החרדים, אלא אף תוקם וועדה שתסדיר את דיחוי בני הישיבות בחוק.
מרנן ורבנן חברי מועצת גדולי התורה זצוק"ל ויבלחט"א התכנסו לדון בכלליות עניין הכניסה לממשלה וההשתתפות בוועדה, והכריעו כי במו"מ הקואליציוני תעמוד הדרישה הבלתי מתפשרת להסדיר חוקית את דיחויים של בני הישיבות. כמו כן הוסכם ע"י כל גדולי התורה, כי נציגי הציבור החרדי ישתתפו בוועדה שתקום למטרת ההסדרה החוקית לפטור מלא לכל בני הישיבות מגיוס. גדולי ישראל אף הדגישו כי אך ורק לשם ולצורך כך הם מתירים את השותפות בוועדה, ולא לשום מטרות אחרות.
ההסכם הקואליציוני נחתם, ובאלול תשנ"ט הוקם "וועדת טל", וכאשר קיבלו נציגי הציבור החרדי בוועדה את כתב המינוי הם הוכו בתדהמה. כאשר בנוסף לסעיף המורה כי הפטור או הדחיה האמורים יחולו על כל בני ישיבות, ללא הגבלה במספרם. נוסף סעיף חמור ומקומם, בו מתבקשים חברי הוועדה "לבחון ולהמליץ לשר הביטחון על היבטים של הסוגייה כגון פיתוח מסגרות ומסלולים לחלק מבני הציבור החרדי".
ואכן, עם קבלת הידיעה על כוונותיה של הוועדה, הורה מרן הגרי"ש אלישיב זיע"א כי אין להשתתף באותם דיונים שיעסקו בהקמת מסלולי גיוס לחרדים וכדו', וכי השתתפות נציגי הציבור החרדי בוועדה תהיה אך ורק בדיונים אודות הסדרת דיחוי בני הישיבות בחוק. הוא אף דרש להכניס מאמר בעיתון אשר מבהיר את הנקודה הזו, ועבר בעצמו על המאמר מילה במילה.

המאמר התמהמה מלהופיע בעיתון, זאת בעקבות גייס חמישי שפעל בתוך העיתון [בהמשך אף ביצע בו הפיכה עוינת והשתלטות].
כאשר ראה מרן זצ"ל כי אין המאמר מתפרסם, הוא נקט בצעד חריף במיוחד והודיע כי הוא מסיר אחריות מכל הנעשה ב"יתד נאמן" וב"דגל התורה", ואף סירב לקבל לביתו את הגרח"ש קרליץ זצ"ל שניסה להפיס את דעתו, מה שגרם לחברי הוועדה הרוחנית להבין כי הרחיקו לכת וכי עליהם לפרסם מיד את המאמר, וביום שלמחרת (ט"ז אלול תשנ"ט) אף הוסיפו דברי הבהרה והתנצלות על שהוא לא פורסם עד כה. בהבהרה וההתנצלות נאמר ברורות, כי דעת כל מרנן ורבנן שליט"א היא שלא להשתתף בדיוני הוועדה בעניינים אלו.

תגובה אחת

 1. ורד בת רחל הגב

  בארגונים הנאבקים כנגד גיוס השמד מדווחים היום על מעצר אכזרי של בחורה חרדית צנועה וטהורה, המתגוררת בצפת, הבחורה, ורד שושן, נעצרה באישון לילה בעיה"ק צפת.

  בצפת נמסר: לב מי לא יחרד למשמע הבשורה הקשה בדבר בת ישראל צנועה שומרת תורה ומצוות ממשפחה חרדית בצפת אשר נעצרה אמש באכזריות נוראה מאחורי סורג ובריח ע"י קלגסי המשטרה הצבאית שפרצו באישון לילה לביתה בנסיון לגייסה לצבא השמד והזימה רח"ל. זאת לאחר כשנתיים ששלחה את תצהיר הדת לצבא, וכעת הם השקרנים, המשומדים, הנואפים, מעמידים פנים בעזותם כאילו לא קיבלוהו, כדרכם לאחרונה רח"ל.

  בעקבות המעצר, מבטיחים בארגונים הנאבקים נגד הגיוס כי היהדות החרדית נערכת לקראת מחאות אדירות ונוראות שיזעזע כל ארץ ישראל את אמות הספים, ובכל העולם כולו.
  בס"ד "תבער כל הגולה כולה כמדורת אש".

  הציבור נקרא להתפלל עבור "ורד בת רחל' הנתונה בשביה, בין רוחצי הנשמות, שתנצל מכפות ידיהם הטמאות ותצא מאפילה לאורה בקרוב ממש במהרה בימינו אמן.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן