איך ניתן להעניק עזרה לקשישים בישראל?

במשך כל חייהם, הם עובדים קשה ונותנים את כל מה שיש להם כדי שנהיה מאושרים. דור ההורים, הסבים והסבתות שלנו הוא הבסיס היציב עליו אנו בונים את חיינו. בשלב כזה או אחר, הטבע עושה את שלו. כיום יותר מתמיד, בני הגיל השלישי הם אוכלוסייה שגדלה מיום ליום בישראל. ככל שהרפואה המודרנית מאריכה את תוחלת החיים ומשפרת את איכותם, כך ישנם צרכים חדשים המותאמים לקשישים. במשך תקופה ארוכה מחיינו הם נתנו לנו הכול ועכשיו – הם זקוקים לנו. איך נוכל להבטיח  תמיכה לקשישים שתהיה משמעותית ותסייע להם בתחומים החשובים ביותר? אלו כמה דרכים להעניק עזרה לקשישים.

העברת פעילויות בהתנדבות

לכולנו יש תחביבים, תחומי ידע או התמחויות מקצועיות. מדובר בנכסים יקרי ערך שאנחנו יכולים להעביר הלאה לאנשים שמחפשים להעשיר את עולמם. מבוגרים רבים מגיעים לגיל פרישה ומגלים שיש המון דברים שהם תמיד רצו לעשות ופשוט לא הספיקו. עכשיו, הם רוצים למצות את החיים עד תומם. ניתן להציע למרכזי דיור מוגן, מתנ"סים ומרכזים לגיל השלישי מגוון רחב של פעילויות כחלק מההצעות שלהם של סיוע לקשישים. זה יכול להיות חוג משחקים, שיעורי יוגה או פילאטיס, הרצאה בנושא שיש לך בו ידע או כל פעילות אחרת. בסופו של דבר, עזרה לקשישים לא נועדה רק לאלו שזקוקים לתמיכה תפקודית. שמחת החיים, שמירה על אורח חיים פעיל והנאה, חשובים לא פחות.

לעבוד על פרויקט

מה יכול להעניק יותר תחושת משמעות מאשר עבודה על תהליך ארוך טווח עם תוצאות מרגשות ומבטיחות? כולנו מכירים את התחושה הזו, כשיש משהו גדול מאיתנו שאנו מקדישים לו זמן וכוחות. זו חוויה שיכולה למלא באנרגיות ובהתרגשות. זוהי ככל הנראה הסיבה שרבים שמציעים תמיכה לקשישים הולכים על פרויקט כזה כחלק מהפעילות שלהם. ישנם דברים רבים שניתן לעשות יחד.

  • כתיבת זיכרונות – לרבים מבני הגיל השלישי יש סיפור מדהים לספר. הם חיו בתקופות שרובנו לא יודעים עליהן הרבה, אבל רלוונטיות מאוד לאורח החיים שלנו היום. זהו דור שהקים את המדינה וחי חיים שונים מאוד לפני הקמתה. זוהי הזדמנות נהדרת לאסוף את הסיפורים היפים האלה ולהעביר אותם לדורות הבאים על ידי עבודה משותפת על ספר.
  • יצירת אמנות – זה יכול להיות ציור, פיסול, קולאז' או כל פרויקט אחר. החשוב ביותר הוא שנלמד להכיר את האדם שאנו מלווים ונזהה את המקום בו היכולות שלו עשויות לבוא לידי ביטוי.
  • בישול משותף – אוכל הוא הרבה יותר ממקור הזנה. אוכל נושא עמו תרבות, זיכרונות וערך חברתי חשוב. עבור רבים מדור זה, הבישול הוא שער חשוב אל עברם ואל הבית שלהם. מפגשים קבועים לבישול המנות של ילדותם יכול ליצור תהליך חשוב ומרגש.

להציע עזרה לקשישים בדיור מוגן

אחד היתרונות המרכזיים של מעבר לדיור מוגן הוא החיים בקהילה עם אנשים החולקים עמך גורל, דור ותחומי עניין. אין ספק שהיתרון הזה משחק תפקיד חשוב בחייהם של בני הגיל השלישי. עם זאת, אין ספק שגם נוכחות של אנשים צעירים בחייהם יכולה לעשות לא מעט טוב. זה נכון בעיקר לאלו שחיים שם לבדם.  ישנם מבוגרים רבים החיים בדיור המוגן ללא קרובי משפחה שישמחו לקשר קרוב. זה יכול להיות יציאה משותפת לימי כיף, שיחות או הליכות משותפות או אפילו להציע טיפולי טיפוח ולימוד משותף בנושא מסוים שמעסיק את שניכם. יהיה אשר יהיה תחום העניין שתמצאו, עבור רבים גם ביקור של שעת אחת עשוי להיות עולם ומלואו.

 

עוד כתבות בנושא: