כיבוש האצטקים

לראשונה נתקלים האירופאים בתרבויות מפותחות ובמצבורי זהב וכסף, ומשנים את תפיסתם לגבי אמריקה כמכשול בדרך להודו.

נעסוק בכיתה בכיבוש האצטקים ולא בכיבוש פרו מחוסר זמן.

שני המוקדים העיקריים; מקסיקו ופרו, כאשר מקסיקו היא נקודת הכיבוש הראשונה אחרי האיים הקאריביים ובכיבושה מתפתח דפוס שאנו מכירים מהכיבושים האחרים.

האימפרייה האצטקית בשיא כוחה. מיליון קמ"ר, 25 מיליון נתינים (הערכה שמרנית). אימפרייה מבוססת כלכלית (שדות תירס). נעסוק בבירה- טנוטצ'טיטלאן TENOCHTITLAN. ישבה לגדות אגם גדול; TEXCOCO. שדות מוגבהים, שדות צפים. לא טרסות. 250,000 תושבים בעיר! אין באירופה עיר שמתקרבת לכך. רק בסין ובעולם האיסלאם יש ערים שמתקרבות. יש הרבה אוכלוסייה לא יצרנית שנשענת על חקלאים (לוחמים, כהני דת, פקידים, אצולה, אמנים..).בשביל אופי יישובי כזה צריך כלכלה מאד מבוססת, שמייצרת עודפים.יש גם מערכת שווקים שפרוסה על כל המרחב האצטקי. עמק מקסיקו – מרכז האימפרייה. מספר ערים גדול שמרכזות בעלי מלאכה, פסלים, לטשי אבן, שוזרים נוצות, כדרים.

המפה של קורטס מעניינת מאד; זו מפת TO! (ירושלים באמצע, 3 יבשות). התוכן השתנה, הצורה נשארה. דיברו נאוואטל NAHUATEL. 2500מ' מעל פני הים ועד הג'ונגלים של גוואטמלה (אזורי המאיה). שולטים בחופי האוקיינוס האטלנטי והשקט. בניגוד למה שיש בדרום – כשהספרדים מגיעים אליה היא בשיא עוצמתה.

הכסף העיקרי של התרבות (של כל אמריקה התיכונה) הוא פולי קקאו.

מנגד- הרנן קורטס, כובש מקסיקו. 500 ספרדים בהתחלה. לא צבא, הרפתקנים.

הקבוצה השלטת, האליטה של האצטקים- MEXICA.

איך הצליחו כמה מאות ספרדים למוטט אימפרייה כ"כ גדולה ומפותחת?

זה המפגש הראשון בין החברה האירופאית לילידים והסיפור יחזור ויהדהד שוב ושוב (קפטן קוק בהוואי…). יש נטייה להאדיר את דמותו של קורטס כמו את קולומבוס, אבל חשוב להבהיר שהכיבוש נשען על מסורת כיבושים ספרדיים קודמת. לא המציא את הגלגל. רקונקיסטה, איים באוקיינוס האטלנטי (מדרה, קנריים, אזוריים..).

1519 – אין קשר לשבטי מאיה. הם בעיקר מרוכזים בחצי האי יוקטן והם הרבה אחרי שיאם. משגשגות בג'ונגל לפני כן, 0-700 לספירה. זו התקופה הקלאסית של המרחב. אח"כ משהו קורה. גם התרבות וגם השפות ממשיכות להתקיים אבל יורדות מגדולתן. הערים ננטשות, כנראה מסיבה אקלימית. עוברים למקומות אחרים ולא אותן מדינות אדירות שהיו לפני כן. שבטים ברמת התפתחות יותר נמוכה.

השתלשלות האירועים:

קורטס מגיע לקוזומל ומוצא שם ספרדי בשם אגילר AGUILARשספינתו נטרפה 8 שנים לפני כן. הוא ממשיך לחיות על האי בתוך שבט מאיה (מתחתן, מביא ילדים..). יש לו חשיבות כי הוא דובר מאיה. קורטס מוציא אותו משם והוא עוזר לתקשורת.

מקיפים את חצי האי יוקטן ונוחתים באזור שייקרא היום VERA CRUZ. לפני כן עוצרים בעוד כמה נקודות באזור החוף. פוגשים שליט מאיה מקומי שנכנסים איתו לעימות. בעקבות כך הוא נותן להם מתנות (20 שפחות ילידיות שאחת מהן היא MALINCHE). דמות חשובה שידוע עליה מעט.
מלינצ'ה, מלינלי, מלינצ'י? הספרדים עיוותו את שמה המקורי. אישה צעירה, ידעה הרבה מאד (בעיקר שפות), הגיעה לאזור המאיה מאזור שנשלט קודם לכן ע"י אצטקים (ידעה גם מאיה וגם NAHUATEL). שתי שפות שונות לחלוטין! היא קריטית לתחילת הכיבוש בשנתיים הראשונות עד שהספרדים לומדים נאוואטל.
קורטז שואל בספרדית, אגילר מתרגם למאיה, מלינצ'ה מתרגמת לנאוואטל. כך מתקשרים עם מונטזומה ועם אצטקים אחרים. כמות אי ההבנות ("טלפון שבור") היא אדירה!! צריך לקחת הכל בעירבון מוגבל. חוץ מ"מה כתוב" צריך להבין למה התכוונו.

מלינצ'ה שלטה בספרדית תוך כמה חודשים וייתרה את אגילר. היא בעצם ניהלה את כל התקשורת. "האישה שמוטטה אימפריה" !

דיאז דל קסטיו מתאר את השתלשלות העניינים ומעריך מאד את מלינצ'ה. הרבה מהמידע מגיע ממנו. גם בציורים של האצטקים רואים במפגש של קורטז עם מונטסומה את מלינצ'ה! זה תפקיד מרכזי! במיוחד בשביל 2 חברות כל כך פטריאכליות!! מלינצ'ה תמיד מופיעה לצד קורטס ומדברת בשמו. חלק מהכרוניקאים קוראים לקורטס מלינצ'ה.
מכונה LA LENGUA.
גם במפגש בין אצילי טלצ'קאלה לקורטס. בגודל שלה, במיקום, רואים כמה היא חשובה. כך היא נתפסה ע"י הילידים. ה"ציורים" של האצטקים הם כתב. יש שם הירוגליפים. למשל יש אחד שמתאר את השליט.טלצ'קאלה =/= מונטסומה. הם אוייבים מרים.

היום במקסיקו מלינצ'ה הוא מונח של מי שבוגד בבני עמו, שכבה עם האוייב והצילה את עצמה.

ציור של OROZCO מ1926 – מלינצ'ה וקורטס ערומים, יד ביד. שניהם דורכים על אינדיאני. זה בלתי נסלח, היא דורכת על בן עמה.עד היום נוכח במקסיקו תסביך מלינצ'ה – לא משתחררים מתחושת הדיכוי אבל גם מאד מושפעים מהתרבות המערבית. יש גם הרבה חידוד היום לנקודה שמלינצ'ה היא קורבן. היא עשתה מה שצריך כדי לשרוד בין שתי חברות פטריאכליות נוקשות. קורטס בטח אנס אותה פעמים רבות.

עד היום החברה הלטינו-אמריקאית מאד! שוביניסטית.

הספרדים מתקדמים מהחוף לכיוון פנים הארץ. אין אף תגובה אצטקית צבאית! קורטס עוצר פעמיים בדרך; טלצ'קאלה – העריך עפ"י המידע שברשותו שכוחו הצבאי לא מספיק. רצה בני ברית. נסע לטלצ'קאלה כי שם ישבו האוייבים המרים של האימפרייה האצטקית.מנהל מולם שני קרבות ומצליח לשכנע אותם לחבור אליו. החל מאותו רגע יש לו עוד אלפי בני טלצ'קאלה.

צ'ולולה – המקום החשוב ביותר במקסיקו מבחינה דתית. שם הוא עושה מהלך שיחקו אות בהמשך – טובח 2000-6000 אנשים לא חמושים שמגיעים לשרת אותו (לתת לו אוכל ומים). באמתלה שהם מתכננים מרידה טובחים בהם.

עוד כתבות בנושא: